V den přijetí eura by všichni lidé v ČR zbohatli

Eric Drooker

Přijmout, nepřijmout, politici i občané se ne a ne shodnout. Přitom je to jasné jak facka. Přijmout! Jednak jsme se k tomu stejně už zavázali, jednak by se v den přijetí eura všem lidem zvýšila kupní síla téměř na dvojnásobek. Ze dne na den by všechny úspory obyvatel i jejich mzdy měly dvojnásobnou hodnotu. Jak je to možné?

Kurz české koruny je zcela jednostranně vychýlen ve prospěch exportu a nadnárodních firem proti domácímu obyvatelstvu. Zatímco reálný kurz koruny odhadují někteří ekonomové kolem 23 Kč za euro, skutečný kurz podle ČNB je uměle udržován nad hranicí 27 Kč za euro. ČNB kvůli tomu už musela utratit 330 miliard korun, což je více než čtvrtina ročního rozpočtu celé země.

Česká národní banka prodává laciné české koruny, a čím více jich prodává, tím levnější koruna je. Za znehodnocené koruny nakupuje drahá eura. Tím udržuje kurz na 27 Kč na euro. Až banka přestane intervenovat, kurz koruny posílí na oněch předpokládaných cca 23 Kč za euro, banka bude prodávat levná eura za drahé koruny a podruhé na té transakci prodělá. Cílem takového počínání ČNB bylo oživit export a zvýšit konkurenceschopnost naší ekonomiky tím, že všechno naše zboží prodáváme pod cenou. Ano, pod cenou. Makroekonomika převálcovala obyvatele naší země. Litr benzinu je nejméně o 5 Kč dražší, než by musel být, kdyby byl kurz přirozený. Ve stejné chvíli by bylo o cca 20 % levnější všechno zahraniční zboží a naše domácí zboží by bylo tak drahé, jak jsme zvyklí dnes. Všechny počítače, mobily, televize, zahraniční auta a stroje, prostě vše ze zahraničí by bylo levnější asi tak, jako byste neplatili žádnou DPH. Jenom uvolněním kurzu bychom byli všichni lidé v této zemi „bohatší“ o 20 %.

A nyní k mé úvaze o přijetí eura. Aby se nám to lépe počítalo, řekněme, že průměrný příjem v ČR je 27.000 Kč, tedy 1000 eur. Je jedno, zda hrubého, nebo čistého, pokaždé je to 1000 eur. Uvolněním eura z fixace ČNB by se kurz posunul na cca 23 Kč za euro a podotýkám, že před vypuknutím hospodářské krize v roce 2008 už na 23 Kč za euro byl. V tom okamžiku by váš plat v eurech nebyl tisíc, ale 1173 eur.

Před vstupem do eurozóny musí být kurz koruny po dobu 3 let fixován na neměnné úrovni. Před tímto obdobím se centrální banky snaží maximálně zpevnit kurz domácí měny, v našem případě by to znamenalo, že by ČNB začala prodávat ty hromady eur, které doposud nakoupila, a začala by z trhu stahovat koruny. Koruna by mohla zpevnit až na 21 Kč za euro. To by znamenalo, že bychom rázem vydělávali v přepočtu 1286 eur.

Následuje tříleté fixační období. Běhen tohoto období může naše centrální banka jednou zpevnit kurz o 15 % a jednou o 15 % se souhlasem EU. Přesně tak to udělalo Slovensko před přijetím eura a zpevnilo kurz 2x o 15 %.

Počítejme dále. 15 % z 21 korun za euro je 3,15 Kč a jsme rázem na 17,85 korun za euro. Po první revalvaci koruny by se náš příjem zvýšil na 1512 eur. Po druhé revalvaci o dalších 15 % by se hodnota koruny ustálila na 15 korunách a 17 haléřích. To je téměř 1800 eur.

Ve skutečnosti by celý proces probíhal tak, že byste dál brali svých 27.000 Kč a sledovali byste, jak se postupně věci kolem vás zlevňují, i když vám se plat nezvedá a pracujete pořád stejně jako doposud. Hrubý domácí produkt se počítá v dolarech nebo eurech, proto nás všechny státy, které zavedly euro, předběhly nebo nás raketově dohánějí. Naše měna je značně podhodnocena a naše platy jsou rovněž hluboko pod průměrem EU. Malé platy a znehodnocená měna z nás dělají stále chudší a chudší národ. Exportéři prodávají podhodnocené produkty a zisky vyvážejí do zahraničí.

Největší změnu byste zažili, až byste se probudili 1. ledna roku, kdy by bylo přijato euro. Vzhledem k tomu, že ČNB chce držet lacinou korunu ještě v příštím roce a pak by muselo následovat tříleté fixační období, nejbližší možný termín je 1. ledna 2020. Třicátého prvního prosince byste měli na účtu řekněme oněch dnešních 27.000 korun a až byste se 1. ledna 2020 vzbudili, měli byste na účtu 1800 eur. Rozdíl proti dnešku je 800 euro měsíčně. To je cena, kterou my všichni platíme za to, že jsme doposud nepřijali společnou měnu. Každý měsíc to každého z nás stojí stovky a stovky eur.

Přijetím eura bychom byli bohatší, měli bychom větší produktivitu práce, vyšší HDP. Nutno dodat, že exportéři už dnes obchodují v eurech, nakupují i prodávají, pro ně bude 1000 eur pořád těch samých 1000 eur. Ale my všichni se můžeme mít daleko lépe. Přesněji 2x lépe!

P.S. Jsem si vědom, že každý makroekonom má jinou představu o tom, co by naše ekonomika zvládla a co ne a kolik by měl být konečný kurz, a Svaz průmyslu by tvrdil, že to firmy nezaplatí, ale firmám je ve výsledku jedno, zda vám pošlou na účet koruny nebo eura v daném kurzu. Chtěl jsem zdůraznit jeden aspekt, který by zavedení eura přineslo všem obyvatelům naší země, a nejsou to žádné nereálné hypotézy, přesně takto probíhala konverze ve všech státech přijímajících euro včetně sousedního Slovenska. Bez eura budeme dřít s rukama vytahanýma jak opičáci a pořád budeme chudí a ještě chudší. Že z nás bude druhé Švýcarsko, směle zapomeňte.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]