V Dolním Sasku zaostala populistická AfD za vítěznou CDU v průměru o 26 %

freiepresse.de

Předseda vítězné dolnosaské CDU David McAllister. | FOTO: freiepresse.de

Týden po volebním úspěchu populistické Alternativy pro Německo (AfD) v Meklenbursku-Předním Pomořansku vyhráli křesťanští demokraté (CDU) spolkové kancléřky Angely Merkelové s 34,4 % komunální volby v Dolním Sasku. Sociální demokracie (SPD) místy dramaticky ztratila a skončila s 31,3 %. Za ní následují Zelení (10,9 %), pak AfD (7,8 %), FDP (4,8 %) a Levice (3,3 %). Přinášíme komentář magazínu Der Speigel.

Křesťanští demokraté jsou v severoněmecké nížině v komunálních volbách tradičně silní, v celé spolkové zemi však oproti roku 2011 ztratili necelá tři procenta. SPD přišla v průměru téměř o čtyři procenta. Volební účast dosáhla 55,5 % a byla vyšší než při posledních volbách před pěti lety.

V zemském hlavním městě Hannoveru přišli SPD a Zelení o většinu v městské radě. SPD se sice s 31 % stala nejsilnější frakcí, svůj cíl pokračovat společně se Zelenými (16 %) ve vládě ale minula, píše web Hannoversche Allgemeine. CDU v Hannoveru získala 24,4 %, AfD skončila s 8,6 % před Levicí (7 %) a liberálními demokraty z FDP (5,1 %).

Již před zveřejněním předběžných výsledků bylo jasné, že sociální demokraté utrpí místy citelnou ztrátu. AfD dosáhla v některých městech a okresech dvouciferných výsledků. Vedení CDU již během nedělního večera uvedlo, že se pravděpodobně stane nejsilnější stranou. Nicméně i křesťanští demokraté na mnoha místech hodně ztratili.

Pro sociální demokraty byla obzvlášť citelná ztráta v Emdenu, kde nyní získali 30,8 %, tedy o 20,7 % méně než v roce 2011. Také v Osnabrücku přišli SPD (25 % / ztráta 4,8 %) a Zelení (18 %/ ztráta 2,9 %) o svou dosavadní většinu v městské radě.

Předseda dolnosaské SPD a zároveň předseda vlády Dolního Saska Stephan Weil se v neděli v televizní stanici NDR vyjádřil, že ve výsledcích své strany vidí světla i stíny a volební výsledky musí být teprve analyzovány. Ve střetu s AfD podle něj půjde o získání ztracené důvěry. „Musíme vzít na vědomí, že AfD nyní je v Dolním Sasku politickým faktorem,“ řekl Weil.

AfD je silná, ale minula svůj cíl

Pravicoví populisté nedosáhli v Dolním Sasku zdaleka takových výsledků jako minulý týden během zemských voleb v Meklenbursku-Předním Pomořansku. Podle stanice NDR se strana sice na mnoha místech, v nichž nastoupila do voleb, dostala na radnice, svůj cíl dosáhnout v průměru 10 % však minula. V mnoha volebních okresech, jako například v Osnabrücku, strana ani nekandidovala, v baště CDU Cloppenburgu získala pouhých 3,3 %. V jiných velkých městech však bodovala.

V Dolním Sasku žije skoro 6,5 milionu oprávněných voličů. V neděli večer po uzavření volebních místností oznámilo vedení zemské volební komise minimálně stejnou voličskou účast jako v roce 2011. Občané byli vyzváni, aby rozhodli o složení více než 2000 místních zastupitelstev a radnic. V 37 okresech se volil také zemský rada nebo starosta. Další podrobné údaje o komunálních volbách najdete ve shrnutí zemské volební komise.

Po posledních komunálních volbách v roce 2011 se stala nejsilnější stranou CDU s 37 %. Byl to však po velkých ztrátách její nejhorší výsledek za více než 40 let. SPD tehdy dokonce s 34,9 % dosáhla svého nejhoršího výsledku za téměř 60 let. Stranou s největším nárůstem přízně voličů byli v roce 2011 Zelení, kteří získali v průměru 14,3 % hlasů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner