Z domova seniorů se stal dům smrti. Pět nakažených, ignorance úřadů a dnes dva zemřelí

Dům seniorů v Michli (dumseniorumichle.cz)

Dům seniorů v Michli | FOTO: dumseniorumichle.cz

Tento článek jsme zveřejnili v poledne, kdy jsme pouze věděli, že v pražském domově seniorů odhalily nedokonalé testy pět případů nákazy. Na sedm desítek lidí. Nikdo se neměl k účinným opatřením. Ani netestovali všechny obyvatele a pracovníky zařízení, což je neuvěřitelné. Ve čtvrtek večer už jsou dva z těch lidí mrtví, dnes zemřeli.

V Praze 4 Michli existuje soukromé zařízení Dům seniorů. Je to třípatrový dům, v němž žije 72 klientů. Na základě doporučení ministra zdravotnictví tam byl od 4. března vyhlášen z preventivních důvodů zákaz veškerých návštěv a bylo to oznámeno na internetových stránkách zařízení.

Tím dobré zprávy končí.

Dlouho se nedělo nic. Pak jedna z ošetřovatelek měla zvýšené teploty, tak ji poslali domů. Testována tehdy nebyla. To hlavní ale začalo potom.

Jak jsme zjistili od rodinných příslušníků klientů, v úterý v zařízení pojali podezření, že by jedna z klientek mohla být zasažena koronavirem. Test byl u ní skutečně pozitivní a je nyní v jedné z pražských nemocnic. Její stav je údajně kritický.

Teprve potom začala pražská hygiena konat. Přijely dvě pracovnice a doporučily vydezinfikovat pokoj. Další paní, která na tom pokoji bydlela, byla přestěhována. Ve středu byly během dne dovezeny čínské rychlotesty. To jsou ty, u kterých se spolehlivost odhaduje na 20 procent. Otestováni byli ale pouze lidé s příznaky onemocnění, tedy s horečkou a kašlem. Byly odhaleny další čtyři případy nákazy a do včerejška jich tedy bylo celkem pět. Dotyčné pak začali rozvážet do nemocnic. Hygiena poté dovezla tisíc roušek a dvacet respirátorů, ale zařízení uzavřeno nebylo. To budí dost úžas, protože klienti, starší lidé, jsou nejohroženější skupinou.

Bez tlaku médií by se zřejmě v případu ohrožených seniorů a pracovníků nestalo nic. (repro ČT)

Při pokusu telefonicky kontaktovat vedení domova nám paní ředitelka Věra Barešová ve čtvrtek jen sdělila, že má právě strategickou poradu a nemá čas. Na dotaz, kdy bude mít čas, odpověděla, že zítra (v pátek). Ředitelka protiepidemického odboru Hygienické stanice Hlavního města Prahy MUDr. Martina Marešová telefon nezvedala, což lze v této obtížné době pochopit, a tak jsme jí zaslali dotazy k situaci. O případné odpovědi budeme informovat. Krajské hygienické stanice spadají pod ministerstvo zdravotnictví.

Pražská radní Hana Marvanová nám potvrdila, že byla ohledně případu kontaktována: „Poté, co jsem získala tuto informaci, jsem se obrátila na kolegyni radní pro zdravotnictví Milenu Johnovou. Ona mi vysvětlila, že bohužel s tím nemůžeme nic dělat, protože pravomoc v tom má hygiena. Potvrdila mi tedy, že to ví, ale že nemůžeme nic dělat, pokud to nechce pražská hygienická stanice. Nemáme na to vliv. Řekla mi, že zatím – a já k tomu říkám, že to je k nevíře – že přístup je takový, že není třeba všechny důkladně otestovat, dát do karantény, vydezinfikovat to zařízení. Můj názor je, že to je v rozporu s deklarovanými opatřeními, kdy i lidé, co neměli příznaky, přijeli ze zahraničí, museli být v karanténě a byli testováni. Tady jde o ohrožené seniory. Hygiena by měla okamžitě konat, protože u ohrožených skupin obyvatel může být zítra pozdě.“

Bylo by tedy dobré znát odpověď na základní otázky, které se týkají bezpečnosti a zdraví lidí: Jak je možné, že nebylo uzavřeno zařízení, kde i podle mizerných čínských testů s dvacetiprocentní spolehlivostí je ze 72 klientů už pět nakažených? A to podle testů, které byly provedeny jen u lidí s příznaky nemoci. Proč nebyli testováni všichni klienti a zaměstnanci domova, když inkubační doba nemoci je 14 dní?

Večer přišla zpráva: „Osmý a devátý případ úmrtí na koronavirus jsou dvě ženy z domova pro seniory v Praze-Michli. Podle náměstka Prymuly byly ve vysokém věku.“

Tohle nevypadá zrovna na to, že se vede „válka s koronavirem“. Nezdá se, že by příslušné orgány byly schopné pracovat v krizové situaci. Stále se na něco čeká. Nejspíš na to, až budou jen v tomto jednom konkrétním zařízení desítky nemocných. Jak to asi vypadá jinde?

Konce raději nedomýšlet.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]