V domově pro seniory v Břevnici u Havlíčkova Brodu je 26 nakažených koronavirem

Ilustrační foto (Pixabay/Tumisu)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/Tumisu

V domově důchodců v Břevnici u Havlíčkova Brodu se podle hygieniků potvrdila nákaza koronavirem u 26 lidí, dvaceti klientů domova a šesti jeho zaměstnanců. K 12 případům zjištěným do sobotního rána přibylo na základě dalších testů 14 osob s potvrzenou nákazou. Potvrdila to ředitelka protiepidemického odboru krajské hygieny Alena Dvořáková.

V domově bylo v sobotu ráno 22 klientů. Zařízení je v karanténě. Hygienici se teď budou s ředitelkou domlouvat na jeho dalším chodu.

Vedení domova v sobotní tiskové zprávě informovalo o tom, že u většiny pozitivních seniorů bylo zatím onemocnění doprovázené celkem mírnými příznaky, s výjimkou dvou klientek, u nichž se chystala hospitalizace. V sobotu ráno záchranáři podle zprávy odebrali k testování vzorky zbývajících obyvatel domova a 22 zaměstnanců.

Mimořádná hygienická opatření podle zprávy domov přijal počátkem měsíce a zpřísňoval je. Způsob zavlečení nákazy je nejasný. „Není vyloučeno, že příčinou může být kontakt s rodinnými příslušníky nebo návštěvami v období před úplným zákazem návštěv. Inkubační doba a aktuální průběh nemoci by tomu nasvědčovaly,“ stojí ve zprávě.

V Břevnici je zařízení se zvláštním režimem, stará se o lidi s demencemi. Je součástí havlíčkobrodského domova pro seniory, který je spravovaný krajem. Budova stojí samostatně u vsi. Ředitelka domova Hana Hlaváčková ČTK dopoledne řekla, že ochranných pomůcek má domov poměrně dost. „Nemáme respirátory trojky, ale jednáme s krajem o jejich zajištění,“ uvedla.

Nějaké respirátory nejvyšší třídy FFP3 by podle předpokladu náměstka hejtmana Vladimíra Novotného (ČSSD) mohlo zařízení dostat během víkendu. Uvedl, že kraj je s ředitelkou domova v kontaktu a ochranné prostředky, například respirátory a obleky, jí poskytl. „Nemocnice je také připravená na případné přijetí pacientů s respiračními problémy,“ řekl Novotný.

Na Vysočině byla podle krajské hygienické stanice zatím nákaza COVID-19 potvrzená u 91 lidí. Nejvíc případů, 50, je Havlíčkobrodsku. V jiných sociálních zařízeních v kraji zatím podle hygieniků nebylo šíření nákazy zjištěné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]