V domově v Michli zemřelo na koronavirus už šest seniorů

dumseniorumichle.cz

Dům seniorů v Michli | FOTO: dumseniorumichle.cz

V Praze zemřelo šest klientů domova pro seniory v Michli, kde se objevila nákaza COVID-19 způsobená koronavirem. Další desítky jich jsou nakaženy. ČTK to sdělil zdroj z magistrátu, který je dobře obeznámený se situací. Pražští radní dnes rozhodli, že magistrát věnuje domovu 500 tisíc korun jako dar. Peníze budou určeny na mzdy personálu. Magistrát nyní shromažďuje informace také z dalších sociálních zařízení a následně připraví systém dotací. V Praze se nákaza vedle michelského domova objevila také v domově na Chodově, který zřizuje hlavní město.

V michelském domově je podle informací ČTK nyní nakaženo 36 seniorů. V tomto týdnu budou otestováni všichni klienti, kteří dosud test nepodstoupili, což se bude týkat 32 lidí.

Na boj s koronavirem dostane domov od města peníze. „Nám velmi záleží na tom, aby to zařízení udrželo provoz i přes značný výpadek v příjmech. Domov je soukromým zařízením, které nemá jiné dotace či granty z veřejných prostředků,“ řekla po jednání vedení města radní Milena Johnová (Praha sobě).

Prostředky, které domov od hlavního města dostane, jsou určeny na mzdové výdaje. V domově je nyní zhruba polovina z obvyklého počtu klientů, přitom zařízení je závislé na platbách za služby. Domovu schválila mimořádný příspěvek také radnice Prahy 4, a to 50 tisíc korun.

Magistrát nyní sbírá informace z ostatních domovů pro seniory a zařízení sociální péče. Shromážděná data mají podle Johnové mapovat situaci jednotlivých zařízení a město následně na jejich základě připraví grantový program a pomůže jim vyrovnat se s navýšenými výdaji v souvislosti s koronavirem.

Nákaza se v uplynulých týdnech v hlavním městě objevila kromě domovů na Chodově a v Michli také mezi seniory v Thomayerově nemocnici v Krči a v Nemocnici sv. Alžběty Na Slupi. Několik seniorů zemřelo, další jsou v karanténě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner