Ve druhém kole se začíná od začátku. Rozjedou se dezinformační kampaně ve prospěch Babiše, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) ve svém volebním štábu k výsledkům prvního kola prezidentských voleb. (ČTK / Říhová Michaela)

Andrej Babiš (ANO) ve svém volebním štábu k výsledkům prvního kola prezidentských voleb. | FOTO: ČTK / Říhová Michaela

Babiš bude apelovat na antikomunismus a Petra Pavla bude líčit jako komunistického rozvědčíka, myslí si politolog Ladislav Mrklas. V rozhovoru pro deník FORUM 24 mluví o tom, co můžeme před druhým kolem prezidentských voleb očekávat od obou kandidátů a proč podle něj třetí favoritka volby Danuše Nerudová tolik ztratila.

Jak hodnotíte výsledky prvního kola?

Hlavním překvapením je vysoká volební účast. Ta předčila dosud rekordní účast z druhého kola prezidentské volby před pěti lety, ve které se povedlo oběma kandidátům, ale především Miloši Zemanovi, mobilizovat až neuvěřitelným způsobem voliče. To nečekal nikdo, a je tudíž zcela kruciální otázkou, zda se taková účast dá zopakovat, respektive ještě dokonce navýšit. Myslím si, že přesně to rozhodne druhé kolo.

Prezidentský kandidát Petr Pavel ve svém volebním štábu při sledování výsledků prvního kola prezidentských voleb. (ČTK / Šimánek Vít)

Mezi Pavlem a Babišem je poměrně malý rozdíl necelých 23 tisíc hlasů. Co to znamená pro druhé kolo?

Pro druhé kolo to neznamená nic jiného, než že se začíná úplně od začátku. Nikdo si nemůže být ničím jistý. Oba kandidáti, kteří postoupili do druhého kola, získali velký počet hlasů. Nicméně ani ty nemají jisté. Je potřeba se poučit v tomhle směru z různých senátních voleb, kde vysoká procenta pro jednotlivé kandidáty často vedla k uspokojení, ale následně ve druhém kole nedokázali k urnám dostat už ani svoje původní voliče, natož aby oslovili někoho nového.

Každý z kandidátů má teď trochu jiný úkol. Petr Pavel potřebuje dostat k volbám co nejvíce voličů, kteří volili v prvním kole, a získat je pro sebe, zatímco Andrej Babiš potřebuje odradit co nejvíce voličů, kteří byli pro Petra Pavla, a zároveň k volbám dostat co nejvíce voličů, kteří vůbec k volbám v prvním kole nepřišli.

Bude mít na výsledky druhého kola vliv i to, kdo z poražených kandidátů podpoří Pavla nebo Babiše? Například Fischer i Nerudová už vyjádřili podporu generálovi.

Vliv to mít nepochybně bude. Zároveň platí, že mnozí voliči Pavla Fischera, Danuše Nerudové i Marka Hilšera budou primárně volit proti Andreji Babišovi. Že druhé kolo pojmou jako referendum proti Andreji Babišovi. A co se týče podpory Andreje Babiše některým jiným kandidátem, v úvahu připadá pouze Jaroslav Bašta. I tak se jedná řádově o 250 tisíc hlasů, což Babišovi v žádném případě nebude stačit na to, aby dokázal v druhém kole zvítězit.

Čím to podle vás je, že Danuše Nerudová má mnohem nižší zisk hlasů oproti předvolebním průzkumům? Že nedosáhla na svůj potenciál?

Já bych se znovu vrátil k volební účasti. Už jenom tahle vysoká volební účast připravila Danuši Nerudovou o lepší výsledek. Také jsou to většinové volby, kde vyhrává pouze jeden. Dříve nebo později se stanou soubojem dvou kandidátů. To je takové pravidlo, které platí o všech většinových volbách.

Jaroslav Foldyna a jeho přátelé z Ruska (ČTK)

Třetím důvodem je určitě menší životní zkušenost a menší zkušenost se stresovými situacemi, která se u Danuše Nerudové ukázala nejenom v televizních debatách, ale i v enormním tlaku, který na ni byl vyvíjen. V těch posledních týdnech daleko lépe uspěl Petr Pavel právě kvůli svým životním zkušenostem.

Petr Pavel coby bývalý voják má blízko k bezpečnosti. Voliči, kteří se rozhodovali mezi Nerudovou a Pavlem, jsou si vědomi toho, že prezident daleko více než do ekonomických záležitostí vstupuje právě do otázek zahraniční politiky a bezpečnosti.

Co můžeme očekávat v následujících dvou týdnech od obou kandidátů?

První věc jsou dezinformační kampaně ve prospěch Andreje Babiše, které jednak rozjedou zahraniční centra v čele s Ruskem, jednak se budou odehrávat v domácích kulisách. Už jsme je zažili s různými falešnými vyjádřeními ohledně podpory Andreje Babiše, ta sama byla dost na hraně.

Babiš bude taky apelovat na antikomunismus a stejně jako na své tiskové konferenci se bude divit tomu, že „antikomunistická Praha“ může podpořit někoho, jako je Petr Pavel. Petra Pavla bude líčit jako komunistického rozvědčíka. A stavět jej po bok Vladimira Putina. Další motivy, s nimiž lze počítat, jsou neustálé přesvědčování, že Pavel je provládní kandidát a že jde o válečného štváče, který si rozhodně nepřeje mír na Ukrajině.

Petr Pavel to prostě musí ustát. Musí prokázat, že má nervy ze železa, nenechat se vyprovokovat k žádným podobným útokům a jenom občas letmo připomínat, co je Andrej Babiš zač.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články