V druhém kole volby by podpořil Horáček Drahoše a Drahoš Horáčka

Pražský hrad (archiv FORUM 24)

Pražský hrad | FOTO: archiv FORUM 24

Dva prezidentští kandidáti Michal Horáček a Jiří Drahoš mají podobné názory, přesto se liší. Reportéři pořadu 168 hodin České televize oběma kandidátům položili několik otázek. Ty nejzajímavější odpovědi přinášíme.

Bez váhání oba kandidáti odpověděli například na otázku jmenování vlády, v níž by byli komunisté. „Prožil jsem část života v reálném socialismu. Mám s tím velký problém. Takovou vládu bych nejmenoval,“ řekl Jiří Drahoš. „Rozhodně ne, je to na hranici ústavy. S mou životní zkušeností to není ani možné,“ reagoval na otázku Michal Horáček.

Oba kandidáti se také shodují v odpovědi na otázku příjmu migrantů. Jsou proti závazným kvótám. „Kdokoliv má právo požádat u nás o azyl. A my máme právo tuto žádost posoudit,“ dodal Michal Horáček.

Drahoš i Horáček by se sešli s dalajlamou, i když ne na nejvyšší úrovni, spíše soukromě. Mírně se rozcházejí v tématu referenda o vystoupení České republiky z EU. Michal Horáček by byl zřejmě pro referendum, nicméně hlasoval by pro setrvání ČR v EU. Jiří Drahoš by byl proti vyhlášení referenda o tomto tématu. „Referendum o takto zásadním tématu je v době internetu a ovlivňování veřejného mínění nebezpečné,“ vysvětlil Jiří Drahoš.

Oba kandidáti také bez přemýšlení uvedli, že pokud by do druhého kola prezidentské volby postoupil Miloš Zeman a Horáček nebo Drahoš, podpořili by toho druhého. Tedy Horáček Drahoše, Drahoš Horáčka.

A jaký by měl být podle nich prezident ČR?

„Důvěryhodný, střízlivý ve vyjadřování,“ popsal Jiří Drahoš.

„Reprezentativní, vlastenecký, inspirativní,“ řekl svou představu Michal Horáček

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]