V Evropě kvůli koronaviru ubylo padělaných bankovek

Ilustrační foto. (Pixabay/Bru-nO)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/Bru-nO

Obchod a gastronomie byly během pandemie v mnoha zemích omezeny. V důsledku toho se v Německu zřejmě dostalo do oběhu méně padělaných peněz, alespoň to vyplývá z údajů Bundesbanky.

Jak píše server Spiegel.de, pro padělatele „už lépe bylo“. Za koronakrize a opatření se snížilo v první polovině roku 2021 množství padělaných peněz. Jak oznámila německá Bundesbanka ve Frankfurtu, v Německu i ve zbytku Evropy se počet zadržených padělků snížil. Menší byla i výše ztrát.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

„Podle zprávy policie, prodejci a banky stáhli v Německu v prvních šesti měsících letošního roku z oběhu 21 356 padělaných eurobankovek. To bylo o 13 procent méně než v druhé polovině roku 2020. Škoda se snížila o 16 procent z tehdejších přibližně 1,2 milionu eur na něco málo přes milion eur.

V celé Evropě centrální banky eurozóny zaregistrovaly v první polovině roku 2021 celkem 167 000 padělaných eurobankovek v celkové hodnotě osm milionů eur. Pokračoval tak klesající trend pozorovaný od druhé poloviny roku 2019.

Podle Evropské centrální banky (ECB) bylo v první polovině roku 2020 240 000 padělaných bankovek, ve druhé polovině roku 2020 pak 220 000. Škody způsobené padělanými penězi v celé Evropě činily v roce 2020 celkem 21,5 milionu eur.“

Euro bylo díky novým ochranným prvkům v posledních letech lépe zabezpečeno. Padělatelé své falešné peníze nabízejí na internetu pod pojmy „filmové peníze“ nebo „kopie rekvizit“ jako peníze na hraní nebo filmové rekvizity. Jedná se především o bankovky v hodnotě 10 a 20 eur. „S podílem přibližně 41 procent na celkovém počtu padělků v Německu předstihla dvacetieurová bankovka v první polovině roku 2021 padesátieurovou bankovku,“ píše Spiegel.de.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]