V Gruzii zvažují referendum, zda se pustit do boje o své území obsazené Ruskem

Gruzínský politik Iraklij Kobachidze (Kmu.gov.ua / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Gruzínský politik Iraklij Kobachidze | FOTO: Kmu.gov.ua / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Ruský list Kommersant přinesl zprávu o úmyslech gruzínského vedení uspořádat referendum, zda chtějí občané otevřít jakousi druhou frontu proti Rusku. Toto prohlášení zaznělo 13. září na brífinku v kanceláři předsedy vládnoucí strany Gruzínský sen Iraklije Georgieviče Kobachidzeho. „Ať se lidé vyjádří, zda chtějí v Gruzii otevřít druhou frontu proti Rusku,“ zdůraznil Kobachidze. A slíbil, že úřady „budou jednat tak, jak říká lid“, byť on sám je proti.

Politik vyjádřil naději, že si gruzínský lid „ujasní, zda souhlasí s prohlášeními ukrajinských politiků o nutnosti zapojení Gruzie do války, nebo s postojem úřadů své země“.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Irakli Kobachidze tak reagoval na prohlášení poslance Nejvyšší rady Fedora Venislavského, který den předtím doporučil Gruzii, aby „podnikla konkrétní kroky k osvobození Abcházie a Jižní Osetie“. Již dříve se s podobnými „radami“ na Tbilisi veřejně obrátili tajemník Rady bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksij Danilov a poradci vedoucího ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak a Oleksij Arestovič. „Všichni přímo řekli, že otevření druhé fronty v Gruzii je velmi žádoucí,“ připomněl na stejném brífinku vůdce Gruzínského snu.

Ukrajinský web zn.ua cituje Kobachidzeho podrobněji: „‚Ukrajinští vládní představitelé bohužel nemohou skrývat své vyjádřené přání otevřít v Gruzii druhou frontu a zatáhnout Gruzii do vojenského konfliktu, který nyní probíhá na Ukrajině,‘ řekl Irakli Kobachidze během brífinku v reakci na prohlášení několika ukrajinských politiků, že by Gruzie měla podniknout konkrétní kroky k osvobození Abcházie a Jižní Osetie, které byly v roce 2008 okupovány Ruskem. Kobachidze poznamenává, že podle jeho názoru by o těchto otázkách měl rozhodovat gruzínský lid. On sám je však proti.

‚Můžeme uspořádat průzkum veřejného mínění, plebiscit, zda lidé chtějí otevřít druhou frontu v Gruzii, nebo ne. Můžeme sledovat, co lidé říkají. Lidé by měli rozhodnout o tom, zda souhlasí s představiteli ukrajinské vlády, zda souhlasí s naším postojem ohledně neotevření druhého frontu,‘ řekl Irakli Kobachidze. ‚Měli bychom se lidí zeptat, zda chtějí druhou frontu v Gruzii, nebo ne.'“

V roce 2008 vypukl konflikt mezi gruzínskými armádními silami a jihoosetskými jednotkami, které se snažily o odtržení gruzínské autonomní republiky Jižní Osetie. Konflikt vyústil v ruskou invazi do Jižní Osetie, kterou Rusové od té doby de facto okupují.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články