V Havlíčkovi roste Babišův nástupce. Jen nepolevit a makat

Karel Havlíček a Andrej Babiš (FB A.Babiše)

Karel Havlíček a Andrej Babiš | FOTO: FB A.Babiše

Andrej Babiš se v pátek setkal s rektory. Řešil s nimi vznik Asociace výzkumných univerzit a moc si schůzku pochvaloval. Po premiérově boku se však překvapivě neobjevil ministr školství Robert Plaga, ale šéf dvou rezortů Karel Havlíček. Že by se nový Babišův oblíbenec chystal převzít další ministerstvo?

Havlíček se do role poslušného člena vlády vžil velmi rychle. Za neodmlouvání a poslouchání Babišových příkazů dostal k ministerstvu průmyslu a obchodu na starost ještě dopravu. To by ovšem nemusel být konec. Jak se zdá, dvojministr má stále dost sil a stihl by toho ještě mnohem víc.

Má čas jet se v noci vyfotit na sociální sítě se silničáři, aby ukázal, jak skvěle pracují. Když už konečně napadlo trochu sněhu, musí se dobře odprezentovat, že Havlíček se ho na rozdíl od Ťoka nebojí. Po cestě na tuto PR akci mohl místopředseda vlády klidně vymýšlet, jak občerstvit další rezort, který v něčem pokulhává. V současnosti se nabízí místo po Janě Maláčové, které může být v blízké budoucnosti oznámeno, že už nechce dělat ministryni práce a sociálních věcí. 

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Dá se ovšem předpokládat, že její funkci by v takovém případě dostal někdo doporučený Hradem. Miloš Zeman má jistě ve své stínové vládě, z níž vybírá lidi pro Babiše, i odborníka na důchody, rodičovské příspěvky a sociální dávky. Pro Havlíčka se – soudě podle páteční schůzky s rektorem Karlovy univerzity Tomášem Zimou a jeho kolegy rektory – možná spíš chystá Plagovo místo.

Současný ministr školství totiž působí dojmem, jako by snad ani nepatřil mezi Babišovy podřízené. Často projevuje logické myšlení a správný úsudek. S takovou je jasné, že jednou musí přijít střet s ministerským předsedou. Zatím se sice situace zdála poklidná, ale kdo ví. Třeba si Havlíček o více práce sám řekl.

Premiér může být za takového spolupracovníka rád. Moc nespí, kdykoliv bere telefon, poslouchá na slovo, a ještě k tomu se tváří, že ho služba oligarchovi velmi baví. Pokud by se jednou Babiš rozhodl, že si chce vyzkoušet i prezidentskou roli, roste mu už teď po jeho boku zdatný nástupce. Jestliže si to Havlíček něčím nepokazí a bude bedlivě sledovat svého guru, třeba jednou dostane důvěru převzít premiérské žezlo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]