V Heidenau pokračují střety a výtržnosti kvůli migrantům

Eric Drooker

V saském městě Heidenau nedaleko českých hranic se třetí noc po sobě odehrály výtržnosti. Členové krajní levice napadli nedaleko uprchlického centra skupinu lidí, kteří zřejmě patřili ke stoupencům krajní pravice, informovala v noci na dnešek agentura DPA. Svědci hovoří o několika zraněných. Na jihu Německa mezitím vyhořela další připravovaná ubytovna pro žadatele o azyl.

Situace je klidnější, policie však dále zasahuje

Před uprchlickým střediskem v Heidenau nejdříve během neděle pokojně demonstrovalo zhruba 250 antifašistů a provolávalo pozdravy na přivítanou uprchlíků. K potyčkám došlo až při odchodu na nádraží. Policisté, kteří demonstranty vyprovázeli, proti výtržníkům použili slzný plyn.

Podle policie se i přes dosavadní střety situace v polabském městě nedaleko Drážďan oproti předchozím dním zklidnila, ačkoli nadále zůstává napjatá.

Střety s radikály probíhaly celý víkend

Nepokoje se ve městě odehrály i v předchozích dnech. Páteční demonstrace proti přijímání běženců přerostla v násilnosti, při kterých bylo zraněno více než 30 policistů. V noci na neděli pak zhruba 200 radikálů házelo petardy a lahve na policisty.

Na dnešní dopoledne ohlásil návštěvu Heidenau německý vicekancléř Sigmar Gabriel. List Der Tagesspiegel na svém webu poznamenal, že Gabriel bude prvním členem spolkové vlády, který město navštíví, aby situaci vyhodnotil. Gabriela budou doprovázet heidenauský starosta Jürgen Opitz a zemský vicepremiér Martin Dulig.

Eric Drooker

Uprchlíci musí odolávat útokům žhářů

Německo je jednou z hlavních cílových zemí uprchlíků proudících do Evropy. Země žádá kvůli uprchlické krizi sjednocení azylové politiky Evropské unie a spravedlivé přerozdělení běženců mezi unijní státy. Podle vládní prognózy dorazí letos do Německa až 800.000 běženců, což je čtyřnásobek proti roku 2014.

Příliv běženců vyvolává i napětí v německé společnosti. Přibývá případů, kdy se ubytovny pro uprchlíky staly terčem žhářského útoku. Například dnes v noci vyhořelo připravované ubytovací středisko ve Weissachu na jihu země. Plameny se sice hasičům podařilo za hodinu dostat pod kontrolu, budova je však zcela neobyvatelná a musí být opravena. Příčina požáru zatím není známa, policie však nevylučuje útok žháře.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]