V hollywoodských filmech je stále méně hereček

Eric Drooker

V hollywoodských trhácích se objevuje neustále méně hereček. Vyplývá to z nové studie, která je dalším důkazem nerovnosti pohlaví ve filmovém průmyslu, uvedla agentura AP. V letech 2007 až 2014 ženy tvořily jen necelou třetinu z mluvících rolí ve filmech.

Americká univerzita podrobila analýze 700 nejúspěšnějších filmů v posledních sedmi letech. Například v roce 2007 herečky ztvárnily 29,9 procenta všech mluvících rolí ve 100 nejlepších filmech z tohoto roku. Loni už to bylo 28,1 procenta. Navíc jen ve 21 ze stovky nejúspěšnějších snímků z roku 2014 se objevila žena v hlavní roli.

Studie rovněž odhalila, že u 26,4 procenta žen, které se objevily v hlavní roli, bylo ve filmu požadováno, aby nějakým způsobem ukázaly svou nahotu. U herců to přitom bylo jen 9,1 procenta z nich. Žádnou z hlavních rolí loni neztvárnila herečka starší 45 let, zjistila rovněž univerzita.

Situace za kamerou přitom není lepší. V roce 2007 byly natočeny jen tři ze stovky nejlepších filmů režisérkami. Loni to byly dva filmy.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]