V Hongkongu se už zatýká podle nového zákona. Demokratické státy se stavějí proti čínskému režimu

Jeden ze zásahů policie proti demonstrantům v Hongkongu v loňském roce (Amnesty International)

Jeden ze zásahů policie proti demonstrantům v Hongkongu v loňském roce | FOTO: Amnesty International

Hongkongská policie provedla 1. července 2020 první dvě zatčení na základě nového zákona o národní bezpečnosti, který Hongkongu vnutil čínský režim. Komunistická strana Číny vydala zákon bez účasti hongkongské legislativní rady. Zákon umožňuje provádět zatčení na základě obvinění z ohrožování takzvané národní bezpečnosti. Souhrnnou zprávu o situaci v Hongkongu přináší The Epoche Times.

Oba zatčení obyvatelé města (muž a žena) byli zadrženi za držení vlajek požadujících nezávislost Hongkongu. Mluvčí hongkongského policejního sboru uvedli, že jsou podezřelí z porušení zákona o národní bezpečnosti. Dva zatčení byli mezi více než 70 lidmi zatčenými pořádkovou policií. Pouze tito dva byli obviněni na základě nového zákona vydaného čínským režimem. Více zde…

1. července 2020 došlo také k zatčení zaměstnanců místní pobočky deníku The Epoch Times, kteří na ulici roznášeli noviny.

Demosistō, hlavní prodemokratická skupina a politická strana v Hongkongu, 30. června 2020 oznámila, že bude rozpuštěna, protože hlavní členové opustí skupinu.

Oznámení přišlo několik hodin poté, co Stálý výbor politbyra komunistické strany formálně schválil kontroverzní zákon o národní bezpečnosti pro území Hongkongu.

Joshua Wong, prominentní hongkongský aktivista a jeden ze zakladatelů Demosistō, uvedl ve svém prohlášení, že vystoupí ze skupiny a bude obhajovat svobodu Hongkongu individuálně tváří v tvář „nejisté budoucnosti“.

Konec „protistátních sloganů“

„Osvoboďte Hongkong, revoluce naší doby,“ jeden z nejznámějších protestních sloganů na masových hongkongských demonstracích, které začaly propukat v roce 2019, byl zakázán. Místní vláda z velké části dosazená a podporovaná Pekingem jej nyní považuje za porušení nového zákona o národní bezpečnosti.

Komunistická strana přebírá Hongkong pod svoji kontrolu

Komunistická strana Číny nebyla úspěšná při prosazení omezujících zákonů skrze legislativní radu Hongkongu a rozhodla se městu jednoduše vyrobit zákony sama.

Obyvatelé Hongkongu si při masových protestech a násilných střetech vymohli stažení kontroverzních zákonů. Nyní čínský režim iniciuje policejní zásahy dle vlastních zákonů, nehledě na legislativní procesy města. Podle expertů byla tímto krokem nezávislost Hongkongu v podstatě ukončena.

Světové vlády se stavějí proti postupům čínského režimu

Kroky Pekingu a zejména vnucení nového zákona o národní bezpečnosti Hongkongu kritizují Spojené státy, Velká Británie, Evropská unie, Austrálie, Japonsko, Tchaj-wan a další země.

Předseda Rady Evropské unie Charles Michel uvedl, že rada „rozhodnutí odsuzuje“. Britský premiér Boris Johnson uvedl, že Spojené království je „hluboce znepokojeno“ implementací zákona o národní bezpečnosti.

Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že se jedná o „závažný krok, který je hluboce znepokojivý“. „Navzdory naléhání mezinárodního společenství se Peking rozhodl neustoupit od zavedení této legislativy. Čína ignorovala své mezinárodní závazky týkající se Hongkongu,“ uvedl Raab.

„Účelem tohoto brutálního zákona s širokým výkladem je vyděsit, zastrašit a potlačit obyvatele Hongkongu, kteří pokojně požadují svobody, které jim byly slíbeny,“ uvedla předsedkyně sněmovny USA Nancy Pelosiová ve svém prohlášení a požádala Bílý dům a prezidenta Donalda Trumpa, aby využil všechny dostupné zákony k uvalení sankcí na všechny úředníky komunistické strany, kteří jsou zodpovědní za porušování práv Hongkongu.

První zatýkání po přijetí zákona, který umožňuje potlačit občanská práva. Muž měl vlajku propagující nezávislost Hongkongu: 

USA zrychleně schvalují zákon umožňující sankce funkcionářů komunistické strany

Sněmovna reprezentantů USA 1. července 2020 jednomyslně schválila návrh zákona, kterým se ukládají sankce bankám obchodujícím s úředníky komunistické strany Číny, zapojenými do provádění takzvaného zákona o národní bezpečnosti v Hongkongu. Více zde…

Následujícího dne projednal návrh zákona Senát USA a jednomyslně jej přijal.

Návrh zákona nyní směřuje k podpisu do Bílého domu. Pokud jej prezident Donald Trump podepíše, bude možné ukládat sankce vůči jednotlivcům žijícím v zahraničí, kteří jsou na seznamu osob, o nichž se zjistilo, že se podílejí na podvracení autonomie Hongkongu, a ukládat sankce bankám, které s nimi obchodují.

Think tanky ve 39 zemích kritizují nový zákon, volají po mezinárodní reakci

Mezinárodní skupina think tanků z 39 zemí podepsala dopis na podporu obyvatel Hongkongu a odsoudila kroky Čínské komunistické strany za zavedení drakonického zákona o národní bezpečnosti ve městě.

„Stojíme s obyvateli Hongkongu, kteří se snaží chránit své svobody a práva, a věříme, že silná globální reakce je kriticky důležitá,“ uvádí dopis podepsaný členskými organizacemi Economic Freedom of the World Network, které vede kanadský Fraser Institute.

Zakladatel hongkongského Apple Daily, mediální magnát a zastánce prodemokratického hnutí Jimmy Lai, uvedl, že město je nyní „mrtvé“.

„Je to horší než nejhorší scénář, který jsem si představoval. Hongkong je zcela paralyzovaný, zcela pod kontrolou,“ řekl Jimmy Lai v rozhovoru s Associated Press 1. července 2020. „Je smutné, že Hongkong zemřel.“

The Epoch Times přináší také dokument o mystifikačních metodách komunistické Číny:

Příznivci meditační praxe Falun Gong se obávají o svoji bezpečnost

Hongkongští příznivci praxe Falun Gong vyjadřují obavy ohledně své osobní bezpečnosti a zajištění základních práv na svobodu víry a vyznání.

Falun Gong, také známý jako Falun Dafa, je duchovní praxe s meditativními cvičeními a naukami o zušlechťování charakteru a ctností. Falun Gong hlásí dodržování morálních principů pravdivosti, soucitu a snášenlivosti.

20. července 1999 byl však komunistickou stranou Číny Falun Gong zakázán a postaven mimo zákon. Jeho příznivci jsou čínským režimem tvrdě pronásledováni. Byly zaznamenány početné případy jejich mučení ve vězení a zdokumentováno několik tisíc obětí na životech.

Podle Informačního centra Falun Dafa byly zadrženy tisíce vězňů v záchytných centrech, pracovních táborech, věznicích nebo centrech pro „převýchovu“.

Falun Gong se svobodně vyučuje a praktikuje ve více než 100 zemích světa včetně Hongkongu nebo Tchaj-wanu. Více zde…

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články