V horkých dnech se vyhýbejte těmto nápojům, varují experti. Mohou vám ublížit

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Po chladných a deštivých dnech letní teploty konečně dorazily i do Česka, většina z nás se proto nejspíše vidí někde u vody. Při dlouhém pobytu na slunci nám však hrozí hned několik rizik. Jedním z nich je například dehydratace organismu. K tomu může přispět i několik zdánlivě neškodných nápojů, varuje deník USA Today.

V horkých dnech je potřeba se vyhýbat nápojům, které nás dehydratují, varují odborníci. V tomto ohledu jednoznačně vyhrává alkohol, nicméně jsou i další nápoje, které bychom si měli dopřávat v omezeném množství anebo je nepít vůbec.

Podle odbornice a profesorky z univerzity v Buffalu Riany Pryorové bychom měli ve velmi omezené míře pít nápoje s kofeinem, tedy například energetické nápoje, kávu, ale také čaj. Na alkohol bychom měli podle ní zapomenout úplně. Ten nás totiž může dehydratovat ještě více, protože přispívá ke zvýšenému vylučování moči, prozradila deníku.

Mluvčí Akademie a dietetiky v americkém Chicagu Heather Mangieriová však poznamenala, že kávu a čas mohou lidí, kteří jsou na tyto oblíbené nápoje zvyklí, bezpečně dopřávat si i v horkých dnech. Podmínkou je však vypít navíc dostatečné množství vody. Zároveň však varuje, že ti, kteří kofeinové nápoje běžně nepijí, by se jim obzvláště v průběhu horkých dní měli vyhýbat.

Kromě správné volby nápojů je potřeba dávat pozor i na samotnou dehydrataci. Barva vaší moči může být klíčovým indikátorem toho, jak na tom jste. Pokud má moc barvu limonády nebo světlejší, jste v pořádku. Pokud je podobná jablkovému džusu nebo je dokonce tmavší, měli byste se rozhodně zajít napít vody.

Příznakem dehydratace může být také zápach z úst, protože tělo v tu chvíli produkuje méně slin a bakterie mají větší šanci se rozmnožovat. Mezi další příznaky dehydratace pak patří například únava, závrať nebo točení hlavy.

Existuje hned několik věcí, které můžete udělat, abyste byli v průběhu parných dnů v bezpečí. Ideální je zůstat v chladné místnosti či jiném chladném místě, pít hodně vody a pravidelně se přes den sprchovat chladno vodou, doporučuje americké Centrum pro kontrolu a prevenci osob. Pokud už přeci jen musíte ven na sluníčko, vyhněte se této aktivitě přes poledne.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články