Hromadný hrob u Kyjeva. Smrt dobrovolníka na Ukrajině by mohlo vyšetřovat i Česko

Mrtvola vytažená z masového hrobu v ukrajinské Buči (ČTK/AP/Rodrigo Abd)

Mrtvola vytažená z masového hrobu v ukrajinské Buči | FOTO: ČTK/AP/Rodrigo Abd

Tělo českého občana bylo nalezeno u Kyjeva v hromadném hrobě. Jde o českého řidiče kamionu, který po začátku ruské invaze přijel na Ukrajinu, aby tam pomáhal jako dobrovolník, uvedla na sociálních sítích policie Kyjevské oblasti. České ministerstvo zahraničí ČTK sdělilo, že o případu Čecha zemřelého na Ukrajině ví a je v kontaktu s jeho rodinou. Podrobnosti ale zatím po dohodě s rodinou nechce sdělovat. Ministr spravedlnosti Blažek (ODS) sdělil, že by se Česká republika mohla do vyšetřování zapojit v pozdější fázi. 

V hrobě u města Makariv, v němž byly objeveny ostatky občana ČR, byla ještě dvě další těla. Na místě se našly české doklady. Místní policie uvedla, že devětačtyřicetiletý Čech se přestal blízkým ozývat 3. března. Dvě další oběti se úřadům zatím nepodařilo identifikovat, byla ale v civilním oblečení. „Dvě osoby byly zastřeleny ranou do hlavy, jedna do břicha,“ uvedl šéf policie Kyjevské oblasti Andrij Něbytov a ubezpečil, že úřady vyšetří okolnosti jejich úmrtí.

(Týdeník FORUM)

Ještě před začátkem ruské invaze Čech na Ukrajině působil jako řidič kamionu. V Česku má řidič manželku a bratra, upřesnila ukrajinská policie.

„Informovali jsme rodinu, jsme s ní v kontaktu a poskytujeme jí konzulární služby, které mohou být spojené s případnou repatriací. Po dohodě s rodinou ale žádné další detaily nemůžeme sdělovat,“ uvedla dnes mluvčí českého ministerstva zahraničních věcí Lenka Do. Český zastupitelský úřad v Kyjevě případ podle ní řeší s policejními složkami na místě.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) informoval Seznam Zprávy o dalších možných postupech a zapojení České republiky do vyšetřování. Blažek řekl, že by české soudy mohly převzít případ ve fázi obžaloby po tom, co Ukrajina případ prošetří. Jelikož Česká republika nemá na Ukrajině vyšetřovatele ani státního zástupce, je potřeba dohodnout se a komunikovat zejména na úrovni státních zastupitelství.

„Z naší strany se sice také může mluvit o vyšetřování, ale je nutná komunikace, protože než se to dostane k soudu nebo dojde k podání obžaloby, musí být jasná jurisdikce. A to buď Ukrajiny, nebo naše,“ vysvětlil ministr. „Ale v tuto chvíli se nedá předvídat, jak to dopadne. V zásadě ale mohou vyšetřovací orgány obou států shromažďovat důkazy a vyšetřovat,“ dodal. Celá situace je podle něj čerstvá a obsahuje stále mnoho neznámých.

Hrob se nacházel u kraje silnice poblíž Makarivu, který v určité fázi bojů ovládly ruské síly. Už dříve se v městě, které leží zhruba 40 kilometrů od západního okraje Kyjeva, podle ukrajinských úřadů našla těla popravených civilistů. Poblíž hrobu s tělem Čecha byla objevena také část granátu F-1, který na místě podle ukrajinské policie zanechali ruští vojáci.

()

Podle dřívějších informací přišel český dobrovolník v zemi o život poté, co se dostal pod palbu ruských vojáků v autě. Na věc upozornil server Voxpot a české ministerstvo zahraničí tehdy potvrdilo, že na Ukrajině se pohřešuje český občan.

Reportéři serveru byli na začátku března na Ukrajině ostřelováni ve voze právě u města Makariv. Po zveřejnění reportáže se novinářům ozvala paní Simona, podle které se v téže době měl na podobném místě pohybovat její manžel Tomáš. Ten podle ní jako profesionální řidič kamionů a autobusů chtěl na Ukrajině pomáhat s odvozem lidí z oblastí ohrožovaných ruskou armádou. Od 2. března měl ale nedostupné mobilní telefony.

Po měsíci se reportéři vrátili na místo, na fotografiích zaznamenali mimo jiné rozstřílené automobily. Jeden z nich byl tím, na který se ptala paní Simona. Další den se reportéři vrátili zpět a našli Tomášovu tenisku, auto už bylo na vrakovišti. Mělo prostřelené čelní okno, boční dveře i opěradlo hlavy u řidiče, byla v něm krev.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]