V iráckém Irbílu dopadlo několik raket do blízkosti amerického konzulátu. Měl je vystřelit Írán

Budova v Irbílu (Kudristan 24 / se souhlasem)

Budova v Irbílu | FOTO: Kudristan 24 / se souhlasem

V blízkosti amerického konzulátu v Irbílu na severu Iráku dnes ráno místního času dopadlo několik raket. Podle údajů iráckého ministerstva vnitra byl jeden člověk lehce zraněn. Další zdroje uvedly, že rakety zřejmě neponičily budovu konzulátu. Podle kurdské televize Rudaw je budova teprve ve výstavbě, rakety dopadly poblíž a poničily několik jiných budov. Američtí představitelé se domnívají, že rakety byly vypuštěné z Íránu. Podle zpravodaje íránské státní televize v Iráku byly raketové útoky zaměřeny na „tajné izraelské základny“.

Podle kurdských bezpečnostních sil bylo na hlavní město kurdského autonomního regionu vypáleno 12 balistických raket ze zahraničí. Agentura AP cituje nejmenovaného amerického představitele, podle kterého rakety přiletěly ze sousedního Íránu.

()

Televizní stanice Kurdistan24, která sídlí nedaleko amerického konzulátu, zveřejnila fotografie svého poničeného sídla. Stanice uvedla, že bude vysílat i nadále, navzdory rozsáhlým škodám na technice.

Podle amerických zdrojů a představitelů kurdské samosprávy nebyl objekt konzulátu přímo zasažen. Podle agentury AP není jisté, zda byl konzulát cílem útoku. Budova konzulátu je nová a zatím v ní nikdo nepracuje.

Irácké milice spojené s Íránem opakovaně odpalují rakety na cíle používané Spojenými státy. Už dříve byl napaden i Irbíl. Rakety byly ale vždy odpalovány z irácké půdy, připomněla agentura DPA.

Milice spojené s Íránem požadovaly stažení amerických jednotek, které byly v zemi na podporu boje proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Americká bojová mise oficiálně skončila na konci loňského roku. Po stažení bojových jednotek mezinárodní koalice proti IS vedené USA by ale v Iráku ještě měli zůstat vojenští poradci.

Útok odsoudil irácký premiér Mustafa Kzímí a další přední iráčtí politikové. Premiér kurdských autonomních oblastí Masrúr Barzání hovořil o „teroristickém útoku“.

Útok se uskutečnil jen několik dnů poté, co izraelské letectvo zabilo během náletu nedaleko Damašku dva příslušníky íránské Revoluční gardy. Teherán útok odsoudil a pohrozil odplatou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]