V Íránu už se po přiznání armády k sestřelení letadla zatýkají podezřelí

Íránský prezident Hasan Rúhání (Twitter)

Íránský prezident Hasan Rúhání | FOTO: Twitter

Íránská armáda přiznala, že je zodpovědná za pád civilního letadla poblíž Teheránu. Podle úřadů byly nyní zatčeny první osoby.

Podle jednoho z mluvčích úřadů citovaného ve státních médiích došlo k „rozsáhlému vyšetřování“ a „někteří“ lidé byli zatčeni. Mluvčí neřekl, v jakých institucích podezřelí působili.

Jak uvádí server Spiegel.de, prezident Hasan Rúhání v televizním projevu řekl, že všechny zodpovědné osoby budou potrestány. „Byla to neodpustitelná chyba.“ Podle prezidenta bylo „dobrým prvním krokem“, že ozbrojené síly přiznaly svou chybu. Došlo k „tragické události“, která je podrobně zkoumána. Jeho vláda dluží odškodnění Íráncům a příslušníkům jiných národů, kteří přišli při havárii o život.

„Tento případ není normální případ a musí být důkladně přezkoumán zvláštním soudem a různými experty,“ řekl Rúhání. Nemůže akceptovat, že by za nehodu byla zodpovědná pouze jedna osoba, která „stiskla tlačítko“. Na vině se také podílejí další organizace.

Přiznání odpovědnosti za sestřelení letadla íránskou armádou vyvolalo v několika městech protesty proti vládě. Podle justičních úřadů bylo během demonstrací zatčeno 30 osob. Vedení v Teheránu proti demonstrantům vystupujícím proti vládě donedávna postupovalo tvrdě. Podle aktivistů za lidská práva byly při potlačování nepokojů zabity stovky lidí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]