V Irkutsku se střílelo v „mobilizační“ kanceláři. Komisař je v kritickém stavu

Ilustrační foto (Didier Demelin, wikimedia, CC BY-SA 3.0)

Ilustrační foto | FOTO: Didier Demelin, wikimedia, CC BY-SA 3.0

Policie v ruské Irkutské oblasti na jihovýchodě Sibiře zadržela mladého muže, který dnes střílel na místním vojenském komisariátu, uvedl oblastní gubernátor Igor Kobzev. Střelec vážně zranil komisaře, který je nyní v nemocnici v kritickém stavu. 

Na úřadě v irkutském městě Usť-Ilimsk střílel 25letý muž. „Nařídil jsem posílit bezpečnostní opatření. Žádám, aby všichni zachovali klid,“ uvedl Kobzev a dodal, že pachatel bude potrestán.

Původní informace hovořily o tom, že šéf komisariátu Alexandr Jelicejev po šesti zásazích zemřel, ale podle upřesňujících zjištění je v nemocnici na jednotce intenzivní péče. Informoval o tom zástupce oblastního úřadu ministerstva zdravotnictví.

Rusko minulou středu poprvé od druhé světové války vyhlásilo vojenskou mobilizaci v souvislosti se svým válečným tažením na Ukrajině. Krok vyvolal protesty v desítkách měst a dnešnímu útoku na komisariát předcházelo několik podobných incidentů v jiných částech Ruska.

Útočníkem byl nezaměstnaný Ruslan Zinin, který se narodil v roce 1997. Podle očitých svědků Zinin před zahájením palby řekl: „Teď půjdeme všichni domů.“ Podle předběžných údajů se chystal „mobilizovat“.

Na vojenském komisariátu nebyl žádný detektor kovů. Nikdo nekontroloval ani doklady branců – nahlíželi pouze do předvolání.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články