V Rusku se zřítilo vojenské letadlo na obytnou budovu. Dva piloti při nehodě zemřeli

Stíhací letadlo Suchoj Su-30 (Mil.ru, wikimedia, CC BY 4.0)

Stíhací letadlo Suchoj Su-30 | FOTO: Mil.ru, wikimedia, CC BY 4.0

V ruském městě Irkutsk v oblasti jihovýchodní Sibiře se na obytnou budovu zřítil vojenský letoun, informuje běloruský server NEXTA. Podle ruského ministerstva pro mimořádné situace šlo o letoun Su-30. Následný požár zasáhl 200 metrů čtverečních. Dva piloti letounu při nehodě zemřeli.

Podle ruských tiskových agentur šlo o stíhačku typu Su-30. Ministerstvo pro mimořádné situace ve svém prohlášení také uvedlo, že se letoun účastnil zkušebního letu. „Oba piloti zahynuli. Nikdo z místních obyvatel nebyl zraněn. Letoun Su prováděl zkušební let,“ uvedl oblastní gubernátor Igor Kobzev.

Server TPYXA dále informuje, že ve vzduchu byla v neděli 23. října kolem poledne dvě letadla. Jedno úspěšně přistálo, druhé ale nekomunikovalo. Proto první letoun opět vzlétl a přiblížil se k druhému. Piloti viděli, že posádka sedí se svěšenými hlavami a pravděpodobně se udusila. Když letounu došlo palivo, zřítil se.

K podobné nehodě došlo v Rusku i zhruba před týdnem. V pondělí 17. října na obytnou budovu v jihoruském městě Jejsk spadl vojenský letoun Su-34, který startoval z nedalekého letiště a po startu mu přestal fungovat motor. Poté, co záchranáři ukončili prohledávání trosek, oznámili, že nalezli čtrnáct obětí, z toho byly tři děti.

Mezi 19 zraněnými jsou i dvě těhotné ženy a dvě děti jsou těžce zraněné. Posádka se stihla před nárazem katapultovat. Podle sítě Telegram kanálu 112 se stíhačka Su-34 zřítila s plnou municí.

Podle agentury AP byla dnešní nehoda již jedenáctou hlášenou nebojovou havárií ruského válečného letounu od zahájení ruské invaze na Ukrajinu 24. února. S tím, jak se během války prudce zvýšil počet letů ruských letounů, vzrostl i počet jejich nehod, uvedli vojenští experti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články