V „jednom týmu“ to skřípe. ČSSD se nelíbí nekompetence ministra Vojtěcha

repro ČT

Tisková konference po jednání vlády | FOTO: repro ČT

„Vláda je jeden tým,“ opakuje stále dokola premiér Andrej Babiš. Jenže to není tak úplně pravda. Od chvíle, kdy si ministr vnitra Jan Hamáček vzal dnes už pověstný červený svetr a ukázal, že je možné chovat se i jinak než jako roztěkaný agresivní podivín, nabraly vztahy v kabinetu nový směr. Zdá se, jako by se ČSSD rozhodla postavit na nohy a ukázat, že je emancipovanou stranou (což je v naprostém protikladu k jednání z posledních let). A hnutí ANO evidentně vůbec neví, jak na tuto změnu reagovat.

Pavel Hofman

Nejprve Hamáček Babiše několikrát jasně převýšil na tiskových konferencích, kde premiér působil jako naprosto zmatený člověk, kterému není rozumět a který vůbec neví, co dělá. Otázky od novinářů byly pro něj utrpením. Na to okamžitě reagoval Babišův PR tým. Jelikož Hamáček ve svetru vypadal vedle ostatních jako muž činu, lidé z ANO od té chvíle alespoň nenosí kravatu. Facebook předsedy vlády se pak začal plnit omluvami za nedostatek ochranných pomůcek a informacemi o tom, kde všude ve světě ještě chybějí. Důležitá a praktická sdělení nikde.

Velkým problémem hnutí ANO je také další naprosto neschopný a nekompetentní člověk – ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který již mnoho dní vypadá, že se každou chvíli rozpláče. Bývalý právník vydavatelství MAFRA a zpěvák ze SuperStar totiž evidentně vůbec neví, jak nastalou situaci řešit. Slyšeli jsme asi tak dvacet verzí toho, kdy konečně dorazí roušky a respirátory. Zejména tedy účinné respirátory FFP3, které potřebují hlavně lékaři a další lidé tzv. v první linii.

Když jedno letadlo konečně dorazilo, začaly nové problémy: s distribucí. A tady začíná další kapitola vládních potíží. Velkou roli ve zvládání současné krize totiž hrají kraje a jejich hejtmani, protože se jedná o zřizovatele mnoha institucí včetně některých nemocnic, zařízení sociálních služeb a dalších. Proto i oni úpěnlivě čekají na zásoby.

FORUM 24

V sobotu 21. března Adama Vojtěcha ostře zkritizovali hejtmani za ČSSD Jiří Běhounek a Martin Netolický. Běhounek označil situaci s respirátory za fatální selhání rezortu zdravotnictví a Netolický otevřeně prohlásil, že Vojtěch by měl rezignovat a místo něj že má nastoupit Roman Prymula, který momentálně řídí Ústřední krizový štáb. Oba z pohledu vedení krajů tvrdí, že Ministerstvo zdravotnictví naprosto nezvládlo distribuci ochranných prostředků, a už vůbec ne jejich původní zajištění.

Babiš volání po rezignaci ministra zdravotnictví odmítá, skutečnost je ale taková, že Vojtěch je teď v médiích vidět daleko méně než Prymula. Ten chodí do televize, odpovídá médiím, premiérův tým dokonce na sociálních sítích každý den zveřejňuje jeho odpověď na nějakou otázku o koronaviru. Proč tohle nedělá ministr zdravotnictví? Protože žádné odpovědi nemá. A proč nerezignuje? Protože by to z pohledu hnutí ANO bylo přiznáním viny. A i když o této vině ví už skoro každý, před voliči Andreje Babiše je nutné zatloukat.

Sociální demokracie vycítila šanci. Neschopné hnutí ANO se před občany České republiky plně odhalilo a selhání se vrší jedno na druhé. Další vývoj lze předvídat jen těžko, je však jasné, že zdecimovaná ČSSD už na tom hůř být nemůže. A naopak může sbírat body na Babišův úkor, což se pravděpodobně již děje. A protože na úplatky voličů nebudou před příštími volbami zbývat peníze, Marek Prchal z toho má jistě těžkou hlavu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner