V Jeruzalémě začal za přítomnosti 70 delegací Peresův pohřeb

Princ Charles a Francois Hollande (ČTK)

Princ Charles a Francois Hollande | FOTO: ČTK

Na Herzlově vrchu v Jeruzalémě začal dnes dopoledne státní pohřeb zesnulého bývalého prezidenta Šimona Perese za účasti 70 delegací z celého světa. Pohřeb začal smutečními proslovy, které pronesou politici i nejbližší příbuzní.

Rakev pokrytou státní vlajkou převezli ráno z budovy parlamentu, před nímž byla vystavena pro veřejnost celý čtvrtek. Peres zemřel ve středu ve věku 93 let, čtrnáct dní poté, co utrpěl mozkovou mrtvici.

Mezi oficiálními hosty je v první řadě americký prezident Barack Obama vedle premiéra Benjamina Netanjahua. Mezi 70 delegacemi je i česká, v níž je premér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. První proslov oslavující zesnulého pronesl prezident Reuven Rivlin.

Jak upozornili odborníci, zatímco západní státy v mnoha případech zastupují prezidenti a nejvyšší představitelé, arabské země vyslaly nižší politiky, a to i Egypt a Jordánsko, které jako jediné arabské země podepsaly s Izraelem mírové dohody.

Nejvyšším z arabských politiků je palestinský vůdce Mahmúd Abbás, kterého oficiálně přivítal Netanjahu a jeho manželka. Za Egypt přijel ministr zahraničí Sammí Šukrí. Jordánský král Abdalláh II. poslal kondolenci, na pohřeb byl vyslán vicepremiér pro ekonomiku Džavád Anání, marocký král poslal svého poradce.

Pohřeb se koná za přísných bezpečnostních opatření srovnatelných podle izraelských sdělovacích prostředků jenom s pohřbem zavražděného premiéra Jicchaka Rabina v roce 1995. Peres bude pohřben stejně jako Rabin a další politici v sekci hřbitova vyčleněné pro izraelské vůdce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]