V Jeruzalémě připravili posvěcený olej pro korunovaci Karla III.

Britský král Karel III. (Henry Nicholls/Pool Photo via AP)

Britský král Karel III. | FOTO: Henry Nicholls/Pool Photo via AP

V Jeruzalémě byl posvěcen olej určený pro korunovaci britského krále Karla III., která se uskuteční na začátku května. V pátek večer to uvedl Buckinghamský palác. Ceremonie ukazuje na silné pouto mezi britským panovníkem a svatou zemí, píše agentura Reuters.

Olej posvětili vysocí církevní hodnostáři v chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě. Olej se použije na pomazání nového krále a jeho choti při korunovaci 6. května.

Olej z Jeruzaléma a Izraele se používá při korunovaci britských panovníků od dávných časů, uvedl nejvyšší duchovní v anglikánské církvi a arcibiskup Justin Welby. „Ukazuje to na hlubokou historickou vazbu mezi korunovací, biblí a svatou zemí,“ uvedl Welby, který bude květnový obřad řídit.

Olej pochází z Olivové hory v Jeruzalémě, a to z areálu chrámu svaté Máří Magdalény a monastýru Nanebevstoupení Páně, kde je pochována babička britského panovníka Alice z Battenbergu. Olej byl připraven za použití receptury, která byla využita u příležitosti korunovace matky Karla III. královny Alžběty II.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články