V Jihlavě budou v komunálních volbách kandidovat TOP 09 a Zelení společně

Masarykovo náměstí v Jihlavě s kostelem sv. Ignáce, radnicí a kašnou (SchiDD, wikimedia, CC BY-SA 4.0)

Masarykovo náměstí v Jihlavě s kostelem sv. Ignáce, radnicí a kašnou | FOTO: SchiDD, wikimedia, CC BY-SA 4.0

V Jihlavě bude TOP 09 připravovat kandidátku pro podzimní komunální volby se Zelenými. Řekla to dnes předsedkyně místního výboru TOP 09 Barbora Dočekalová. Strana tomuto postupu dala přednost před jednáním s ODS a lidovci o spolupráci na půdorysu vládní Spolu. Do minulých voleb šla TOP 09 v Jihlavě v trojkoalici Žijeme Jihlavou se Zelenými a Piráty, pro letošní volby si Piráti už ale domluvili jiný projekt s lidmi z Fóra Jihlava primátorky Karolíny Koubové.

Podporu vzniku společné kandidátky s TOP 09 a nezávislými kandidáty pod značkou Žijeme Jihlavou potvrdil Patrik Priesol za Zelené v Jihlavě. Uvedl, že jde o dlouhodobou spolupráci. „Jsou tam přirozené vazby jak lidské, tak programové,“ řekl.

(Týdeník FORUM)

Město vede Fórum Jihlava s ODS, lidovci, Piráty a právě koalicí Žijeme Jihlavou. Původní trojkoalice Žijeme Jihlavou (TOP 09, Zelení a Piráti) dostala v minulých volbách deset procent hlasů a v jihlavském zastupitelstvu získala čtyři mandáty z 37.

Zástupci lidovců a ODS dnes uvedli, že je pro ně zatím otevřená možnost společného postupu i samostatné kandidátky. „Budeme se o tom bavit dál, ODS s lidovci, jestli do toho půjdeme sami, nebo třeba ve dvou,“ řekl předseda místního sdružení občanských demokratů a jihlavský radní David Beke. Náměstek primátorky za KDUČSL Martin Laštovička podotkl, že by se osobně spíš klonil ke spolupráci s ODS.

ANO, ČSSD, komunisté a SPD připravují v Jihlavě samostatné kandidátky, zvažuje ji i STAN. Jméno lídra zatím zveřejnila jen KSČM. Stejně jako před čtyřmi lety jím bude Ladislav Vejmělek.

Hnutí ANO minulé volby v padesátitisícové Jihlavě vyhrálo. V zastupitelstvu města obsadilo deset z 37 míst, Fórum Jihlava sedm. ODS získala ve volbách v roce 2018 šest mandátů, tři zastupitele mají lidovci, stejně jako komunisté. ČSSD a SPD mají po dvou mandátech.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]