V kalifornském kostele se střílelo. Jeden mrtvý, pět zraněných

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Nejméně jednoho mrtvého a čtyři raněné, kteří jsou v kritickém stavu, si v neděli 15. května vyžádala střelba v kostele v americkém městě Laguna Woods v Kalifornii. Podezřelý ze střelby je ve vazbě, uvedly tiskové agentury s odvoláním na místní úřady. „Zadrželi jsme jednu osobu a rovněž máme zbraň, ze které se nejspíš střílelo,“ uvedl ve svém prohlášení úřad tamního šerifa. Zadrženým je dospělý muž.

Střelba v kostele Ženevské presbytariánské církve byla hlášena půldruhé hodiny po místním poledni, uvedl šerifův úřad podle agentury AP. Pátá osoba, zraněná při střelbě, utrpěla lehké zranění, oznámily úřady. Všichni postižení jsou dospělé osoby. Zatím není jasné, kde přesně v kostele se střílelo.

(Týdeník FORUM)

Svědky násilí se stalo asi 30 lidí, uvedla šerifova mluvčí Carrie Braunová. Většina lidí v kostele byla zřejmě původem z Tchaj-wanu. Vyšetřovatelé zjišťují, zda motivem střelby mohla být nenávist a zda střelec byl náboženské obci znám. Na místě činu se objevili agenti Úřadu pro alkohol, tabák, zbraně a výbušniny (ATF). Své agenty na pomoc místnímu šerifovi vyslal také Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Laguna Woods vznikla jako komunita pro seniory, později se stala městem. Leží asi 80 kilometrů na jihovýchod od Los Angeles. Více než 80 procent z přibližně 18 000 místních má nejméně 65 let.

Úřad kalifornského guvernéra Gavina Newsoma uvedl na twitteru, že pečlivě sleduje situaci: „Nikdo by se neměl bát navštívit modlitebnu. Myslíme na oběti, místní komunitu a všechny, které postihla tato tragická událost.“ Střílelo se v místě, kde se nachází více kostelů různých vyznání, jakož i židovská synagoga.

V kalifornském městě se střílelo den poté, co osmnáctiletý střelec bílé pleti zabil deset lidí v supermarketu v černošské čtvrti Buffala ve státu New York na opačném konci Spojených států. Payton Gendron je ve vazbě a střelba je vyšetřována jako zločin z nenávisti. Prezident Joe Biden spolu s manželkou v úterý navštíví Buffalo, aby sdíleli bolest komunity, která přišla o deset lidí při děsivém a nesmyslném krveprolití, uvedl Bílý dům.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]