V kauze Babišovy spolupráce s StB může nastat obrat

Andrej Babiš v 80. letech (archiv F24)

Andrej Babiš v 80. letech | FOTO: archiv F24

Bratislavský krajský soud označil za nezákonné výpovědi bývalých příslušníků někdejší komunistické tajné policie StB, kteří nebyli zbaveni mlčenlivosti. Informoval o tom dnes slovenský Ústav paměti národa (ÚPN), podle kterého nejnovější verdikt může znamenat obrat v jeho prospěch ve sporech, kterým tato instituce čelí, včetně sporu s českým vicepremiérem a ministrem financí Andrejem Babišem.

Zmiňované odůvodnění použil krajský soud v jednom z případů, ve kterém ÚPN čelí žalobě ohledně oprávněnosti vedení jedné osoby coby agenta StB v archivních dokumentech. Podle ÚPN okresní soud opřel své rozhodnutí o výpovědi bývalých příslušníků StB, kteří nebyli zbaveni mlčenlivosti. Krajský soud, který to označil za vážné procesní pochybení a za nezákonně získané důkazy, rozhodnutí soudu prvního stupně zrušil.

„Očekávám, že rozhodnutí zásadním způsobem ovlivní celou sérii dalších soudních sporů, kterým Ústav paměti národa čelí. Pevně věřím, že na základě silných argumentů dosáhneme spravedlivého rozhodnutí i ve sporu s Andrejem Babišem,“ uvedl šéf ÚPN Ondrej Krajňák. Ústav uvedl, že zbavit mlčenlivosti může bývalé příslušníky StB ministr vnitra.

Andrej Babiš v 80. letech (archiv F24)

Na základě námitky, že někdejší příslušníci StB nebyli zbaveni mlčenlivosti, chce ÚPN zvrátit pravomocný verdikt slovenských soudů, podle něhož je Babiš neoprávněně evidován ve svazcích StB. Loni proto ÚPN podal ke slovenskému nejvyššímu soudu mimořádný opravný prostředek. Právě výpovědi bývalých příslušníků komunistické tajné policie byly klíčové v celém procesu, ve kterém Babiš u okresního i krajského soudu uspěl.

ÚPN, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů, nyní čelí devíti soudním sporům ohledně evidence osob ve svazcích StB. V minulosti ÚPN vícero podobných sporů prohrál.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner