Městský soud v Praze rozhodl, že miliardář s mamutím holdingem smí čerpat dotace určené pro malé firmy. Když si kauzu Čapí hnízdo Andreje Babiše přeložíme do takhle jednoduché věty, cítíme tu absurditu.
Soudce nevylučuje zjevnou amorálnost. Připouští možnost podvodného chování, jen prý neobdržel důkazy proti obviněným. To vyvolává otazníky ohledně státních zástupců, zda neodvedli špatnou práci. V éře obrovské kumulace moci v rukou miliardáře člověka logicky napadne, zda tu špatnou práci neodvedl někdo záměrně. Je to jako vypravit na cestu vlak s takovým technickým nedostatkem, že celá souprava po dlouhé jízdě sjede z kolejí a zahučí do prázdna. I tak může působit letité vyšetřování trestní kauzy Čapí hnízdo, jehož klíčový policejní vyšetřovatel radši odešel od policie a státní žalobce chtěl kauzu odložit a pak ji dal k soudu s viditelnou nechutí.
Přes možné pochybení státních zástupců je tu ale i legitimní otazník nad rozhodnutím soudce, který velmi okázale prezentoval přísnost a nezaujatost, přitom ale zároveň vyšel obhajobě skoro ve všem podstatném vstříc. Všechny proslovy o respektování soudu a spravedlivém vedení procesu jsou mlácením prázdné slámy. Můžeme ve správnost soudního verdiktu věřit, i nemusíme. Půlka veřejnosti viděla a slyšela, co bylo všechno u soudu řečeno, a proto si neumí vysvětlit, proč je rozhodnutí v rozsudku vůči tomu všemu v tak příkrém rozporu. Zprošťující rozsudek vyrazil dech i jednomu z obhájců, který bezděčně řekl, že ho nečekal. Z toho vzniká u každého normálně myslícího člověka otázka, zda tu nemohl selhat také soudce. Lidé z vysokého managementu a lidé se zkušenostmi z mocenského přetlačování čtou zprošťující rozsudek prostě jako demonstraci síly Agrofertu.
Vliv rozhodnutí soudu na volby je zjevný, ale může mít obousměrný efekt. Pro nerozhodnuté voliče má Babiš soudní štempl na nevinnost. Hlavní je ale právě ten dojem síly. Babiš si je nyní pevnější v kramflecích a síla vždy u voleb přitahuje.
Zároveň by ale rozhodnutí soudu mohlo také mobilizovat lidi, kteří vědí, že je v zájmu demokracie a svobody Babiše zastavit. A takový úkol ani nemůžeme přenášet na nějakého soudce. Autoritáři mají být zastaveni u voleb. To, že si Babiš na cestě k moci nakoupil média a znásilnil jejich redakce, je stokrát horší než celá kauza Čapí hnízdo.
Mimochodem o dost horší než kauza evropské dotace je i takzvaná reklamní větev, kde německý finanční úřad upozornil na možný daňový únik. Jak je vůbec možné, že bylo odloženo vyšetřování nesmyslného vytváření umělých nákladů firem Agrofertu za reklamu na Babišově farmě? Nešlo náhodou také o vypravení vlaku s technickou chybou tak, aby vlak nedojel do cíle? Není to nějaké záhadné know-how našich orgánů činných v trestním řízení? Jak to udělat, aby věc nedopadla. A nemusí jít hned o nějaké temné spiknutí. Co když jsou prostě příslušní policisté a zejména státní zástupci jednoduše jenom Babišovi voliči?
Samé otázky. Veřejné povědomí o spravedlnosti a právním státu každopádně nyní prochází těžkou zkouškou. Vzhledem k fatální hrozbě, kterou představují prezidentské volby a osoba autokratického miliardáře, má tato zkouška zásadní význam.
Není to na soudci, je to na nás.