V kauze svého fotografa placeného státem dostala Schillerová ránu z nečekané strany

Alena Schillerová  (Profimedia)

Alena Schillerová | FOTO: Profimedia

Alena Schillerová neměla pěkné úterý. Ministr financí nejprve zveřejnil výsledky auditu, který jasně konstatoval, že Schillerová zneužila státní peníze pro vlastní prezentaci. A aby toho nebylo málo, dostala ránu z nečekané strany. Legraci si z bývalé ministryně financí dělá už i stranický tisk majitele hnutí ANO Andreje Babiše. To je pro paní Alenu jasný signál. Pro Babiše už je přítěží.

„Za mě je to jednoznačné zneužití zdrojů ministerstva financí k vlastní sebeprezentaci. Výsledkem je ohromné množství fotek a videí, ke kterým nemá ministerstvo žádný přístup a které se v mnoha případech ani netýkají jeho agendy. A to vše za peníze každého z nás,“ uvedl Zbyněk Stanjura ke zveřejněnému auditu. Dále Schillerové vzkázal, co by nyní měla udělat. „Nemyslím si, že by měla být místopředsedkyní rozpočtového výboru,“ řekl.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

V kauze jde o dva miliony korun, které ministerstvo financí pod vedením Schillerové vyplatilo fotografovi a kameramanovi, jež bývalá ministraně financí přijala několik měsíců před volbami a využívala je ke své prezentaci. Vznikly desítky snímků Schillerové v nejrůznějších situacích a na mnoha místech, exministryně si fotografa vozila i na zahraniční cesty a na předvolební výlety po České republice.

Legendární je fotografie s pávem, ale klasikou jsou i snímky s paraplíčkem, s květinou, na elektrokole mezi vinohrady nebo Schillerová v kožené bundě opírající se o kapotu auta Celní správy. Exministryně argumentuje tím, že prý jí šlo o to vysvětlit národu složitou materii ministerstva financí. Zajímavé postupy.

Každopádně rok s osobním fotografem má pro Schillerovou čím dál těžší dopady. Pokáral ji majitel hnutí ANO Babiš, na uplynulém sjezdu přišla o post první místopředsedkyně politické divize Agrofertu, na který byla ještě před několika týdny favoritkou. Že je u Babiše v nemilosti, dokazuje další rána. Legraci si z Schillerové dělá už i stranický tisk hnutí ANO, tedy server iDnes.cz.

Ten zveřejnil anketu, kde mají lidé hlasovat o fotografii, na které Schillerová nejlépe vysvětluje složitou materii ministerstva financí.

Že byli fotograf a kameraman přímo určeni k prezentaci Aleny Schillerové, je naprosto jasné, navíc se ukázalo, že jejich úkolování měla na starost jen ona. A podle toho výstupy jejich práce vypadají. Pokud Schillerová nechce z politiky odejít, měla by se hned omluvit a buď ze svého, nebo ze stranického účtu ony dva miliony zaplatit.

PŘEDPLAŤTE SI TÝDENÍK FORUM ZDE

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]