V kauze vraždy novináře Jána Kuciaka se objevil nový důkaz

Lidé uctili památku novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky nejen na Slovensku, ale i u nás (Zbyněk Pecák / se souhlasem autora)

Lidé uctili památku novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky nejen na Slovensku, ale i u nás | FOTO: Zbyněk Pecák / se souhlasem autora

V procesu s obžalovanými z vraždy novináře Jána Kuciaka, jeho snoubenky Martiny Kušnírové a podnikatele Petra Molnára bude za pár dnů rozhodovat Nejvyšší soud Slovenské republiky. Rodiče zavražděných jsou stále přesvědčeni o tom, že objednatelem vraždy investigativního novináře jsou Marian Kočner a Alena Zsuszová. Dvojici však soud prvního stupně zprostil obžaloby. Prokurátor nyní údajně navrhl použít u odvolacího soudu nový důkaz, informoval web Aktuality.sk.

Dozoroví prokurátoři před Specializovaným trestním soudem nepředložili dostatek důkazů proti údajným objednavatelům vraždy novináře Jána Kuciaka. „Lítost, kterou každý normální člověk cítí nad smrtí dvou skvělých lidí, nám nedává právo se mstít ani na těch nejpodezřelejších. Dokud nemáme stoprocentní jistotu,“ prozradil tehdy předseda Specializovaného trestního soudu Ján Hrubala.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Soudci v rozsudku přitom upozornili, že to neznamená, že dvojice skutek nespáchala. Proti Marianu Kočnerovi a Aleně Zsuszové jednoduše chyběly důkazy. Aktuálně je to osm měsíců od jejich osvobození a Nejvyšší soud nyní rozhodne, zda rozsudek potvrdí, nebo zruší. „Prohráli jsme bitvu, ale neprohráli jsme válku,“ vzkázal dozorový prokurátor Vladimír Turban.

Podle webu Aktuality.sk se už nyní nachází v soudním spise důkaz, který do procesu může vrátit takzvanou Kočnerovu Threemu, tedy údajnou šifrovanou komunikaci dvojice. Prokuratura už údajně zaslala odvolacímu soudu posudek, ve kterém znalec pro potřeby jiného případu analyzoval SMS zprávy vyextrahované z mobilu podnikatele Mariana Kočnera. Jeho komunikaci s obviněnou měl dát znalec do časové souvislosti a zprávy systematicky seřadil.

„Tento znalecký ústav by mohl přispět k tomu, aby tento důkaz měl zásadní význam i v naší kauze. To se zatím nedařilo,“ řekl webu advokát Roman Kvasnica. Z SMS zpráv podle něj vyplývá zjištění, že komunikace souvisí s protiprávním jednáním Kočnera. Nejvyšší soud by měl rozhodnout už 15. června.

Vladimir Putin je na proruských webech vykreslován jako milovaný a geniální vůdce, o jeho válečných zločinech nepadne ani slovo. (ČTK)

Od brutální vraždy slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové uplynuly více než tři roky. Ve středu 21. února 2018 vstoupil nepozorovaně do jejich domu nájemný vrah Miroslav Marček. Nejprve dvěma ranami z pistole usmrtil investigativního novináře, následně zabil střelou do hlavy také Martinu Kušnírovou. Oběma bylo 27 let.

Chladnokrevná vražda zasáhla celé Slovensko. V Bratislavě se sešlo nejvíce lidí od roku 1989 a požadovali okamžité vyšetření případu a rezignaci vlády. Převážně mladí lidé organizovali demonstrace po celé zemi. Události vyústily v politickou krizi, následný konec ministra vnitra Roberta Kaliňáka a finálně i premiéra Roberta Fica a jeho vlády.

Vyšetřování odhalilo napojení do nejvyšších pater slovenské politiky. Mezi zatčenými i obviněnými byli soudci, prokurátoři, advokáti, policisté, politici, úředníci i oligarchové. Za vraždu byli zatím odsouzeni vrah dvojice Miroslav Marček a zprostředkovatel vraždy Zoltán Andruskó, který se přiznal a spolupracoval s policií. Trest si vyslechl také vrahův bratr Tomáš Szabó, který střelci pomáhal jako řidič. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články