V Kazachstánu působila falešná soudkyně. Zřídila si soud a vybírala peníze

Pixabay/succo

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/succo

Vydávat se za soudce nebo policistu může být zajímavá práce a dobrý zdroj obživy. To samozřejmě jen tak dlouho, než se na to přijde. Pak se to skutečným policistům a soudcům vůbec nelíbí.

Prokuratura v Almaty (dříve Alma-Ata) v Kazachstánu oznámila, že ve městě po nějakou dobu existoval falešný soud. Vytvořila si ho pro svou potřebu jedna podnikatelka a nazýval se „Mezinárodní rozhodčí soud ‚Adilet’“. Žena sama sebe vyhlásila za soudkyni a jménem Kazašské republiky rozhodovala o správních, trestních a občanských záležitostech. Svá rozhodnutí vydávala na hlavičkovém papíře se státním znakem a dalšími proprietami.

„Prostřednictvím těchto nezákonných soudních rozhodnutí zabavovala občanům řidičské průkazy, vybírala od nich peníze, pokoušela se dosáhnout propuštění lidí z vazby a podobné věci,“ uvádí městské zastupitelství.

Jak přesně došlo k tomu, že byly podvody falešné soudkyně odhaleny, orgány neuvádějí. „Soud“ však byl již zrušen a proti falešné soudkyni bylo zahájeno trestní řízení. Podle článku 390 trestního zákoníku Kazachstánu „Neoprávněné přivlastnění si titulu zástupce moci“ čelí až pěti letům vězení a je také stíhána podle článku 201 („Porušení vlastnických práv k půdě“).

Není to jediný známý případ. Před několika lety se proslavil falešný policista z Číny. Úspěšně působil dva roky a ve svém bytě si vybudoval „policejní stanici“, a to včetně výslechové místnosti, kam vodil zadržené osoby a vyslýchal je.

Součástí jeho vybavení byla sbírka pout, siréna na autě, paralyzéry, šatník plný uniforem čínské policie, sledovací zařízení GPS a falešné doklady. Ve vyšetřovací místnosti stála na stole busta Mao Ce-tunga a visela čínská vlajka.

Nejde však o něco, co by se dělo pouze v dalekých východních zemích. U nás se podvodník Lukáš Kohout vydával v roce 2002 za asistenta vedoucího kanceláře předsedy Valného shromáždění OSN Jana Kavana a objednával si cesty letadly po celém světě. Jako takový například objednal VIP letoun na Srí Lanku. V tomto případě způsobil škodu, která byla vyčíslena na 2,6 miliónu korun. Odhalen byl až poté, co Indie odmítla letadlu umožnit přelet nad svým územím.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner