Soud rozhodl o Tušlovi s Čermákem. Dezinformátoři půjdou za mříže

Zleva Tomáš Čermák, advokát Norbert Naxera a Patrik Tušl (ilustrační foto) (ČTK / Šulová Kateřina)

Zleva Tomáš Čermák, advokát Norbert Naxera a Patrik Tušl (ilustrační foto) | FOTO: ČTK / Šulová Kateřina

Kladenský soud dnes uložil dvěma obžalovaným tresty vězení za nenávistné výroky o Ukrajincích v nahrávce na sociálních sítích. Tomáše Čermáka odsoudil k šesti měsícům odnětí svobody, Patrika Tušla k deseti měsícům. Rozsudek není pravomocný. Podle soudce Víta Sochovského se oba dopustili hanobení národa i podněcování k nenávisti. Vyjadřovali se ve veřejně sdíleném videu.

Tušl u soudu řekl, že nemá nic proti Ukrajincům jako celku, ale odsoudil mimo jiné konání některých ukrajinských nacionalistů. Za vulgární výrazy užité ve videu se omluvil. Zároveň dodal, že se cítí být nevinen, forma videa byla ale nevhodná. Čermák soudci řekl, že udělal chybu, a též připustil nevhodnost projevu. Státní zástupce Ondřej Hula ve středu novinářům řekl, že jednání obžalovaných považuje za vysoce společensky nebezpečné.

()

Obžalobu státní zástupce vznesl pro přečiny hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob a také za podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. V závěrečné řeči Hula uvedl, že svými výroky obžalovaní hanobili celý ukrajinský národ a vyzývali k násilí a boji. Upozornil také na širokou míru šíření nenávisti a snahu o zviditelnění, protože video vidělo několik tisíc lidí a bylo také opakovaně sdíleno. „Svým jednáním sledují svůj vlastní zájem,“ doplnil Hula.

Oba obžalované, kteří byli dosud ve vazbě, přivedla k soudu eskorta. Hlavnímu líčení přihlíží kromě médií i několik desítek lidí z řad veřejnosti a jejich příbuzných. „Každý člověk udělá někdy chybu,“ řekl u soudu Čermák a označil užité výrazy za hranou. „S odstupem času uznávám, že to vhodné není, a omlouvám se za to,“ dodal.

Při výpovědi u soudu též Čermák zmínil, že věcem, které ve videu říká, ani nevěřil, ale šlo mu o vysokou sledovanost. Připustil také, že mu na účet přišly desítky darů v řádu stokorun. Tušl řekl, že mu celkem přišlo deset, patnáct, dvacet tisíc korun. Podle něj šlo o účet jeho malé dcery, jehož číslo zveřejnil na svých sociálních sítí. Z minulosti má uložené dva podmíněné tresty, za krádež a vyhrožování.

Státní zástupce v obžalobě popsal, že oba muži letos v srpnu z Netovic na Kladensku na sociálních sítích živě vysílali video, v němž dehonestovali Ukrajince. Například Čermák v jednom z videí, ve kterém spolu s Tušlem vyzvali k protidemonstraci ke shromáždění Ukrajinců, mimo jiné řekl, že „Ukrajinci se tady začínají množit, jedna demonstrace za druhou. Musíme okamžitě začít jednat, jinak půjdeme do hajzlu.“

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Ve videu padla i řada hanlivých a vulgárních výroků, ve kterých označují Ukrajince za zas*ané, špinavé a podobně. Zazní v něm také výroky jako „Ať táhnou zpátky do Kyjeva“ nebo „Ďyt to je normálně okupace, co voni tady dělají“. Obžalovaní také kritizovali to, že Ukrajinci například vlastní drahé mobilní telefony

Nejde o jedinou kauzu, ve které jsou Čermák a Tušl stíhaní. Tušl je podezřelý z toho, že s dalšími dvěma muži nebezpečně vyhrožoval prezidentovi České lékařské komory Milanu Kubkovi v souvislosti s jeho podporou opatření proti šíření koronaviru nebo povinného očkování některých skupin lidí proti nemoci covid-19. Čermák je podezřelý z podpory a propagace terorismu kvůli výzvě k útoku na poslance.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články