V Klausově institutu smíchali tanky, korunovační klenoty a mír. Vznikl koktejl Putinův duch

Jiří Weigl (ČTK)

Jiří Weigl | FOTO: ČTK

Institut putinismu s lidskou tváří (pražská pobočka používá název Institut Václava Klause) pokračuje ve vytváření bizarních postmoderních koláží. Texty tamních analýz by mohl použít nějaký raper pro oživení v sále, ale neměl by to s ohledem na odolnost publika dělat často.

Pan Jiří Weigl si postěžoval, že kampaň před druhým kolem prezidentské volby provází „celková hysterie“ a „je tak nechutná a nesnesitelná“, že „člověka chtějícího si uchovat duševní zdraví nutí toto téma pokud možno ignorovat“. Podle Weigla „zaujatá tendenčnost médií, jejich bezohledná manipulace a fanatismus dosáhly skutečného vrcholu“.

(FORUM 24)

Autor se ale zřejmě rozhodl své duševní zdraví ignorovat a obětuje se za nás, takže svou úvahu napsal. Myšlenkový oblouk, který tady sklenul, by byl ale pro gotickou katedrálu nepoužitelný, možná by se hodil spíš do nějaké obřadní síně na Donbasu, protože tam by to bylo jedno. Stejně by to tam nestálo moc dlouho.

Klausův analytik ve svém příspěvku tvrdí, že válka na Ukrajině se stává velmi nebezpečnou, Rusko zesiluje tlak a hovoří se o velké ofenzívě. Západ je rozdělen kvůli dodávkám těžkých zbraní, především tanků Ukrajině. „Polsko a další pobaltští radikálové“ (tak je nazývá Weigl) prohlásili, že budou dodávat tanky Ukrajině bez ohledu na názor spojenců a jsou připraveni vytvořit „koalici ochotných“. To je podle Weigla nebezpečné a může vtáhnout Polsko a další země. Francouzský prezident Macron dal prý přijetím Andreje Babiše diplomatický políček české vládě kvůli jejímu válečnickému postoji. „Ať bude prezidentem kdokoliv, měl by se v naší zahraniční politice snažit rychle tahat za záchrannou brzdu,“ vyzývá Klausův Weigl.

Po tomto výronu mnichovansko-husákovského appeasementu pak následuje pasáž o tom, že by bylo dobré korunovační klenoty vystavovat jen někdy, aby si toho lidé vážili, protože když stojí ve frontě na klenoty, tak to národ výjimečně spojuje.

Klaus, jeho lidé, komunisté, trikoloristé, okamurovci, vrabelovci, „vciťovači“ do Putina a další squatteři v českém politickém suterénu slouží zájmům Ruska. Putinovský režim potřebuje, aby se Ukrajina nemohla účinně bránit a aby nedošlo k osvobození okupovaných území. Pak by totiž nebylo možné úplně odhalit válečné zločiny, kterých se tam putinovské invazní hordy dopustily, ale bylo by možné v nich pokračovat. Je jedno, do jak vznešených frází tuto službičku zločincům tahle podivná parta balí a jaké jsou jejich motivy. Po ovoci poznáte je. Normální člověk si nenechá opakovaně vnutit prodejcem zboží, které je shnilé a plesnivé.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články