V Kolíně nad Rýnem byl kvůli xenofobii části publika přerušen koncert íránského virtuosa

Íránský cembalový virtuos Mahan Esfahani (Printscreen: YouTube)

Íránský cembalový virtuos Mahan Esfahani | FOTO: Printscreen: YouTube

Německá televizní stanice WDR (Westdeutscher Rundfunk – Západoněmecký rozhlas) přinesla na svém webu zprávu, že část publika remcala při nedělním koncertu íránského cembalisty Mahana Esfahaniho. Mimo jiné údajně požadovala, aby umělec mluvil německy.

Esfahani, který se narodil v Teheránu a vyrůstal v USA, studoval hudbu na několika vysokých školách po celém světě a je nositelem mnoha cen. Patří ke špičce ve svém oboru, jeho nahrávky vycházejí mimo jiné u přední nahrávací společnosti v oblasti vážné hudby, Deutsche Grammophon. Mluví plynně a bez přízvuku anglicky.

Koncert soudobé i klasické vážné hudby se konal v neděli 28. února v Kolíně nad Rýnem a kvůli nevhodnému chování několika posluchačů musel být přerušen.

V pondělí se na facebookové stránce Kolínské filharmonie k incidentu vyjádřil Mahan Esfahani. V úterním postu pak samotná filharmonie sdělila, že je fórem kulturní rozmanitosti, které nabízí místo umělcům všech stylů z celého světa.

Vedle klasiky pravidelně uvádí současnou hudbu, jazz, pop i tzv. world music. „Prostřednictvím hudby přebíráme společenskou zodpovědnost, podporujeme sociální projekty, včetně vstřícné kultury vůči přistěhovalcům,“ zdůraznila filharmonie. Esfahani byl znovu pozván – 1. března 2017 bude přerušený koncert z díla Steva Reicha odehrán znovu.

Zbývá si položit otázku, proč lidé s kultivovaností Helenky Vondráčkové vůbec navštěvují koncerty vážné hudby, navíc ještě takové, kde je íránský virtuos přímo uveden jako hlavní hvězda.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články