V Krkonoších spadla lavina. Na místě se v okamžiku sesuvu nacházelo 6 osob

Ilustrační foto (wikimedia.commons)

Ilustrační foto | FOTO: wikimedia.commons

V Krkonoších na území Královéhradeckého kraje se dnes sesunula lavina. Podle aktuálních informací se na místě v okamžiku sesuvu nacházelo šest lidí. Na místo míří vrtulník. Lavina spadla také na polské straně hor.

Pavel Šafr – kniha Češi mezi pravdou a lží (archiv)

Lavina se uvolnila na hoře Mužské kameny, která je zhruba šest kilometrů od Špindlerova Mlýna. Další lavina spadla dnes také na polské straně Krkonoš v lokalitě Biely Jar.

„Podle informací polské horské služby GOPR jsou dva lidé zasypaní. Na místo se přesunují i naši záchranáři ze tří okrsků,“ uvedli horští záchranáři na twitteru.

„V tuto chvíli probíhá záchranná akce, na které se podílí náš vrtulník,“ řekl ČTK mluvčí záchranné zdravotnické služby Ivo Novák.

„Další sesun laviny, tentokrát v české části Krkonoš na Mužských kamenech. Podle prvních informací jedna zasypaná osoba. Na místě zasahují naši záchranáři z Harrachova a Rokytnice. I k této události přineseme později podrobné informace v tiskové zprávě,“ uvedla horská služba.

Po 15. hodině přinesla horská služba další aktuální informace. „Na místě se v okamžiku sesuvu nacházelo 6 osob. Jedna žena zasypána, nalezena, v tuto chvíli probíhá resuscitace, na místo míří vrtulník Letecké záchranné služby. Další dvě osoby zraněny lehčeji, bude následovat jejich transport.“

V 17:13 horská služba znovu aktualizovala informace. „Resuscitovanou ženu si převzal lékař LZS Hradec Kr., transport do Hradce. Další dva muži (oprava) bez zranění, ale s psychickými problémy, transport vrtulníkem LZS Liberec. Ženu nalezl v lavině pes Horské služby. V Polsku i u nás nasazeno 60-70 členů HS,“ napsala na twitter. 

Neštěstí se stalo ve východních Krkonoších také 15. února. V lavině zahynul sedmnáctiletý skialpinista, druhý čtyřicetiletý přežil. Lavina, kterou strhli, sjela od Slezského domu do žlabu Úpičky v Obřím dole.

Druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály platí v Krkonoších od soboty. Stejný výhled je i na pondělí. Na hřebenech hor je 60 až 110 centimetrů sněhu. Za 24 hodin ho napadlo deset centimetrů. Sníh napadl na ledovou krustu. Laviny z navátého sněhu se mohou vyskytovat na závětrných svazích nad pásmem lesa. Laviny z mokrého sněhu mohou být v polohách pod 1100 metrů nad mořem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]