V Kyjevě se kněz modlil za „ruský mír“. Případ vyšetřuje ukrajinská tajná služba

Ilustrační foto (Pixabay/Titsasynny)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/Titsasynny

Bezpečnostní služba Ukrajiny zahájila řízení v souvislosti s incidentem, k němuž došlo 12. listopadu 2022 v jednom z chrámů Kyjevskopečerské lávry, klášterního komplexu v Kyjevě.  V kostele měla z úst kněze sloužícího mši zaznít prohlášení propagandistického charakteru vychvalující „ruský mír“.

„Na území Kyjevskopečerské lávry se v 262. den ruské invaze modlí za Rusko. Jaká hrůza!“ napsal k videu na svém facebookovém profilu kněz ukrajinské pravoslavné církve Mychajlo Omeljan.

„Překvapují mě lidé, kteří jdou kolem, slyší to a mlčí. Nebolí je srdce a duše z toho, co udělali ruští okupanti v Buči, Boroďjance, Andrijivce, Mariupolu, Charkovské oblasti a dalších dočasně okupovaných územích,“ podivuje se Omeljan a ptá se: „Lidi, jak dlouho budete podporovat ty, kteří patří do ,církve okupanta?“

Video získal kněz od člověka, který se svými přáteli vstoupil do chrámu jeskyně všech svatých v Lávře.

Na základě tohoto podnětu se do akce vložila ukrajinská bezpečnostní služba SBU, která šetří, zda nedošlo k porušení zákona v souladu s částí 1 čl. 436-2 trestního zákoníku Ukrajiny „ospravedlnění, uznání za legitimní, popření ozbrojené agrese Ruské federace proti Ukrajině, oslava jejích účastníků“.

„Ti, kteří v podmínkách totální války rozpoutané Ruskem proti Ukrajině čekají na ,probuzení Matky Rusi, by měli pochopit, že to poškozuje bezpečnost a zájmy Ukrajiny a našich občanů. A takové projevy nedopustíme,“ řekl šéf SBU Vasyl Maljuk.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články