V Kyjevě se očekává sněžení a teploty pod nulou. Miliony obyvatel metropole přitom stále nemají dodávky elektřiny a tepla

Obytný dům v Kyjevě zasažený ruskými raketami (ilustrační foto) (Ukrajinská pravda / se souhlasem)

Obytný dům v Kyjevě zasažený ruskými raketami (ilustrační foto) | FOTO: Ukrajinská pravda / se souhlasem

V Kyjevě se od neděle očekává silné sněžení a teploty pod nulou ve dne i v noci, píše agentura Reuters. Miliony obyvatel ukrajinské metropole a jejího okolí přitom podle ní nadále nemají dostatečné dodávky elektřiny a tepla. To je důsledek dřívějších ruských vzdušných úderů na energetickou infrastrukturu země. Společnost Ukrenerho uvedla, že výrobci elektřiny jsou schopni pokrýt jen tři čtvrtiny potřeb spotřebitelů, a to kvůli omezením a výpadkům v dodávkách energií v celé zemi.

Prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném večerním videoposelství uvedl, že omezení dodávek elektřiny se v současné době týká Kyjeva a 14 ukrajinských regionů. V každém z nich se to podle něj dotýká více než 100 000 odběratelů.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Ukrajinští energetici i v sobotu pokračovali v obnově energetické sítě země. „A máme už další možnosti výroby a dodávek elektřiny. Ale bohužel to nestačí na to, aby byly dodávky zcela stabilní,“ řekl Zelenskyj podle agentury Ukrinform. Prezident poznamenal, že pokud spotřeba elektřiny večer vzroste, může se množství výpadků zvýšit. „To opět ukazuje, jak důležité je nyní šetřit energií a spotřebovávat ji s rozumem,“ dodal.

Podle Serhije Kovalenka, šéfa ukrajinské energetické společnosti Yasno, která poskytuje elektrickou energii v Kyjevě, se situace ve městě zlepšila, ale zůstává „celkem složitá“. Naznačil, že obyvatelé metropole by měli mít dodávky elektřiny alespoň čtyři hodiny denně, píše Reuters. Podle sobotního prohlášení starosty Vitalije Klička zůstávalo v Kyjevě bez elektřiny na 25 procent odběratelů.

Ve vzácné veřejné roztržce mezi ukrajinskými představiteli Zelenskyj v pátek kritizoval kyjevského starostu za to, že podle něj město nepřichystalo dobře nouzové přístřešky, jež mají pomoci lidem bez elektřiny a tepla, podotkl Reuters.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články