NÁZOR / Slovenský premiér se sice do Kyjeva nepodívá, protože ho tam nikdo nepozval, prezentoval však svůj názor, že tam rozhodně žádná válka nehrozí. Podle něj tam panuje normální život. To je dobré vědět, protože vzhledem k tomu, že v Kyjevě je mír, nelze zcela pochopit, proč by jednotky NATO, včetně těch českých, měly bránit svou východní hranici. Ostatně před kým?
Slovenský premiér Robert Fico v tom má jasno. Pro začátek prohlásil, že by Ukrajina měla přenechat Putinovi Krym a další části svého území (výměnou za dočasné příměří), a nově zpochybnil, že by v Kyjevě byla válka. Sice tam dlouho nebyl, ale v ukrajinské metropoli teď podle něj panuje normální život. To, že se tam neodváží vkročit, zdůvodnil svými praktickými potřebami. Má totiž ještě na práci totální likvidaci jakýchkoli reziduí demokratického, prozápadního a právního státu ve své vlasti.
Konflikt na Ukrajině má podle slovenského premiéra lokalizovaný charakter, který se tamní metropole vůbec netýká. Ne, že by občas nedopadla nějaká bomba či raketa, která sem tam zabije univerzitní profesorku, ale to jsou „malé věci“. Vrchní slovenský dezolát má jasno. „A to si fakt myslíte, že v Kyjevě je válka? To jako nemyslíte vážně, doufám…,“ prohlásila tato osoba.
Přihlížet tomu, jak se hroutí poslední iluze o prozápadním směřování Slovenska, je bolestné. Umím si dobře představit poslední heroické souboje, jež svede v rámci svých ústavních pravomocí slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Je ale odsouzena k porážce, to je zjevné. Slováci si místo krásky vybrali zvíře, a to se jim nevyhnutelně a krutě vymstí.
Slovenský premiér se samozřejmě do Kyjeva neodváží. Zahraniční státníci tam sice jezdí běžně, naposledy tam v pondělí zavítal nový polský premiér Donald Tusk. Jenže po určitou dobu byl v té době na celé Ukrajině, včetně Kyjeva, vyhlášen letecký poplach, v úterý Rusové na ukrajinskou metropoli zaútočili a záchranáři hlásí 22 zraněných, mezi nimi čtyři děti. Pocítit na vlastní kůži ruský mír v Kyjevě slovenský předseda vlády rozhodně nehodlá.
Slovenský DenníkN si mezitím povšiml, že vícero evropských zemí se po nástupu Ficovy vlády přestalo se Slovenskem dělit o citlivé zpravodajské informace o ruské válce proti Ukrajině, anebo o Číně. Je to zvláštní náhoda, vzhledem k tomu, že se tento „slovenský Putin“ vyslovil proti přijetí Ukrajiny do NATO, neboť by to podle něj bylo spojeno s rizikem třetí světové války. Ukrajinu zároveň označil za zkorumpovanou zemi, ve které se ztrácí západní pomoc, a jako nereálné odmítl snahy Kyjeva osvobodit území okupovaná Ruskem. Fico také řekl, že Ukrajina není suverénní stát, protože je pod absolutním vlivem USA.
To nejhorší, co ale slovenský premiér reálpoliticky ukazuje (navzdory nenápadným politickým posunkům, à la nemůžeme vám darovat nic než humanitárku, staré zbraně už nemáme, ale prodáme vám ty nové), je ta šokující zbabělost tváří v tvář každé výzvě a ochota vždy se přichýlit na bedra silnějšího soudruha.
Nezbývá tedy, než se zeptat. Když na Ukrajině není válka a všichni jsou v pohodě v rámci lokalizovaného konfliktu, proč by Slovensko potřebovalo jakoukoli vojenskou podporu ze strany svých spojenců? Proč české jednotky a jednotky NATO stále sedí nedaleko jeho hranic a hlídají je?