V letadlech Lufthansy vydávali Doněck za ruské město. Dopravce se omluvil

Lufthansa Bildarchiv, FRA CI/C

Pracovníci Lufthansy na veselém propagačním snímku | FOTO: Lufthansa Bildarchiv, FRA CI/C

Označení Doněcku jako ruského města pohoršilo cestující v informačním systému v kabinách letadel společnosti Lufthansa. Chybného označení toho času Ruskem okupovaného ukrajinského města si všiml i ukrajinský diplomat, který také okamžitě reagoval.

Mapová aplikace, která má cestujícím dávat představu o průběhu letu a aktuální poloze letadla, přisuzovala u společnosti Lufthansa průmyslové město na východní Ukrajině Rusku. Jedním z těch, kdo to zaznamenal, je ukrajinský diplomat Alexej Makejev, který tento možný exces zdokumentoval během letu Lufthansy z Ósaky do Mnichova. Na videu, které pořídil, je patrné, že na obrazovce palubního systému zobrazuje na Ukrajině ležící Doněck poté, kdy dotyčný v seznamu měst zvolil položku „Doněck, Rusko“.

Makejev zmínil, že v Rusku poblíž hranice se nachází město stejného názvu, nicméně jak potvrdil, v daném případě se na mapě skutečně zobrazovalo ukrajinské město. Dotyčný diplomat o tom referoval na twitteru, kam umístil i výše zmíněné video, a požádal Lufthansu o zjednání nápravy. Záměna, o níž referoval server Spiegel a následně i ukrajinský server Unian, je mimořádně ožehavá vzhledem k násilným akcím Ruska v Doněcku a je i těžko pochopitelná, neboť právě poblíž předmětné metropole ruští ozbrojenci – podle posledních zjištění mezinárodního týmu vyšetřovatelů JIT – sestřelili před pěti lety stroj na lince MH17 a bylo velkou chybou civilních dopravců, že nad územím, kde už militanti sestřelovali ukrajinská vojenská letadla, vůbec vedli své trasy.

youtube

Lufthansa se od přiřazení Doněcku k Rusku distancovala a za tuto záměnu se omluvila. Mluvčí upřesnila, že chyba byla v dodatečně pořízeném softwaru jisté americké vývojářské společnosti, již dopravce mezitím požádal o zjednání nápravy. Zmíněný software se podle informací německého dopravce vyskytoval výhradně jen v letadlech Airbus A 350.

Další osud území na východě Ukrajiny, na nichž operují Kremlem ovládaní militanti a svévolně tam vyhlásili dvojici mezinárodním společenstvím neuznávaných pseudorepublik, by mohlo naznačit jednání tzv. normandské čtyřky, plánované na 9. prosince v Paříži. Ukrajina a Rusko by se tam mohly prostřednictvím Německa a Francie dohodnout na zvláštním statusu těchto ukrajinských regionů.

 

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner