Označení Doněcku jako ruského města pohoršilo cestující v informačním systému v kabinách letadel společnosti Lufthansa. Chybného označení toho času Ruskem okupovaného ukrajinského města si všiml i ukrajinský diplomat, který také okamžitě reagoval.
Mapová aplikace, která má cestujícím dávat představu o průběhu letu a aktuální poloze letadla, přisuzovala u společnosti Lufthansa průmyslové město na východní Ukrajině Rusku. Jedním z těch, kdo to zaznamenal, je ukrajinský diplomat Alexej Makejev, který tento možný exces zdokumentoval během letu Lufthansy z Ósaky do Mnichova. Na videu, které pořídil, je patrné, že na obrazovce palubního systému zobrazuje na Ukrajině ležící Doněck poté, kdy dotyčný v seznamu měst zvolil položku „Doněck, Rusko“.
There is a small city of Donetsk in Russia, right on the border with Ukraine, marked on the google map, but not the one pictured at the print screen of @lufthansa flight entertainment system. It’s important to correct it. #CorrectUa #DonetskIsUkraine pic.twitter.com/AWytVGDIQJ
— Oleksii Makeiev 🇺🇦 (@Makeiev) November 18, 2019
Makejev zmínil, že v Rusku poblíž hranice se nachází město stejného názvu, nicméně jak potvrdil, v daném případě se na mapě skutečně zobrazovalo ukrajinské město. Dotyčný diplomat o tom referoval na twitteru, kam umístil i výše zmíněné video, a požádal Lufthansu o zjednání nápravy. Záměna, o níž referoval server Spiegel a následně i ukrajinský server Unian, je mimořádně ožehavá vzhledem k násilným akcím Ruska v Doněcku a je i těžko pochopitelná, neboť právě poblíž předmětné metropole ruští ozbrojenci – podle posledních zjištění mezinárodního týmu vyšetřovatelů JIT – sestřelili před pěti lety stroj na lince MH17 a bylo velkou chybou civilních dopravců, že nad územím, kde už militanti sestřelovali ukrajinská vojenská letadla, vůbec vedli své trasy.

Do ruských mobilů se musí předinstalovat ruské aplikace. Zatím se neví, jaké to budou.
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon o předinstalaci ruských aplikací do telefonů a dalších malých elektronických zařízení. Otázka je, ...
číst článek »Lufthansa se od přiřazení Doněcku k Rusku distancovala a za tuto záměnu se omluvila. Mluvčí upřesnila, že chyba byla v dodatečně pořízeném softwaru jisté americké vývojářské společnosti, již dopravce mezitím požádal o zjednání nápravy. Zmíněný software se podle informací německého dopravce vyskytoval výhradně jen v letadlech Airbus A 350.
Další osud území na východě Ukrajiny, na nichž operují Kremlem ovládaní militanti a svévolně tam vyhlásili dvojici mezinárodním společenstvím neuznávaných pseudorepublik, by mohlo naznačit jednání tzv. normandské čtyřky, plánované na 9. prosince v Paříži. Ukrajina a Rusko by se tam mohly prostřednictvím Německa a Francie dohodnout na zvláštním statusu těchto ukrajinských regionů.