Pietním aktem u hrobu lidických mužů uctily stovky lidí oběti lidické tragédie

Pomník dětských obětí války v Lidicích (Michal Ritter / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

Pomník dětských obětí války v Lidicích | FOTO: Michal Ritter / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Pokládáním květinových darů u společného hrobu lidických mužů pokračovala dnes v Lidicích pietní akce při příležitosti 80. výročí zničení obce nacisty. Památku lidických obětí uctil premiér Petr Fiala (ODS), předsedové obou komor Parlamentu, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), ministryně obrany Jana Černochová (ODS), ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), zástupci obcí a spolků. Lidické oběti přišly uctít stovky lidí z různých míst Česka i ze zahraničí.

Pietní akce dnes ráno začala mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Řekl, že bez obětí Lidic by se svoboda možná nevrátila. Duka během mše prosil také za mír na Ukrajině. Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis od něj po mši přijal jako dar obraz Panny Marie, který má ozdobit hlavní chrám v ukrajinské Buče, kde se stal jeden z největších masakrů války na Ukrajině.

(Týdeník FORUM)

Další dva obrazy, které jsou variací na Madonu svatovítskou, přislíbil pro kostely v Kyjevě. „Bohužel, dnes v Ukrajině máme stovky a tisíce Lidic. A ta podpora, kterou nám projevujete ze strany českého lidu, českého státu, je moc důležitá,“ řekl velvyslanec.

Pietní akce pokračovala modlitbou, poděkováním ředitele Památníku Lidice Eduarda Stehlíka a uctěním památky dětských obětí války u jejich pomníku.

Nacisté zastřelil 10. června 1942 v Lidicích 173 mužů, ženy v budově nynějšího kladenského gymnázia po třech dnech odtrhli od dětí. Většina dětí zahynula poté, co je nacisté otrávili výfukovými plyny ve speciálně upravených autech v nacistickém vyhlazovacím táboře v polském Chelmnu nad Nerem, ženy odvezli do koncentračního tábora v Ravensbrücku. Oběťmi nacistů, kteří obec vypálili, se stalo 340 lidických obyvatel, po válce se vrátilo 143 žen a ze 105 dětí jich bylo po válce nalezeno sedmnáct.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články