V Luhanské oblasti explodoval muniční sklad

Eric Drooker

Muniční sklad explodoval včera večer ve Svatovu ve východoukrajinské Luhanské oblasti. Při explozi ve městě kontrolovaném ukrajinskou armádou zahynuli nejméně dva lidé. Následný požár, který výbuch způsobil, se podle agentury ruské Interfax rozšířil do obytných čtvrtí (na fotografii).

Svatovo_Ukrajina-2

Obyvatelé města začali živelně opouštět svá obydlí, uvedla ruská agentura s odvoláním na očité svědky. Série explozí neskončila, podle šéfa Luhanské oblasti Heorhije Tuky se však intenzita výbuchů snižuje. „Ve skladu může ale kdykoli explodovat další munice,“ varoval Tuka.

V muničním skladu bylo podle úředních zpráv uskladněno 3500 tun nábojů a trhavin. O příčinách události nechtějí vyšetřovatelé spekulovat, gubernátor Tuka naznačil možnost raketového útoku. „Jednou z vyšetřovacích verzí je terorismus,“ řekl novinářům Tuka.

Explozi mohla logicky způsobit buď nešťastná náhoda či bezpečnostní selhání, nebo sabotáž, anebo dělostřelecký či raketový útok vedený z území ovládaného proruskými separatisty, které podporuje, vyzbrojuje a organizuje Putinovo Rusko. V takovém případě by se jednalo o porušení závazného příměří dojednaného na mezinárodní úrovni za účasti Německa a Francie.

Eric Drooker

Město Svatovo leží na řece Krasně, zhruba 160 kilometrů severozápadně od Luhansku. Před začátkem uměle rozpoutané občanské války v Doněcké a Luhanské oblasti východní Ukrajiny v něm žilo zhruba 18 500 obyvatel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]