Protestující nyní žádají především zrušení zákona o přesčasech, který v polovině prosince schválil parlament hlasy vládní strany Fidesz. Zákon zaměstnavatelům umožňuje žádat po zaměstnancích až 400 přesčasových hodin ročně.
„Nebudeme otročit,“ skandovaly dnes davy. Někteří demonstranti měli transparenty vyzývající k „národní stávce“. Protesty, které schválení zákona vyvolalo, podporují levicové i pravicové opoziční strany, odbory a nevládní organizace.
„Dnes se zrodila nová opozice proti tomuto jednomu člověku,“ prohlásil jeden z řečníků na adresu Orbána, který je obviňován z autoritářství.
Maďarští odboroví předáci dnes pohrozili vyhlášením celonárodní stávky a protestů proti „otrockému zákonu“ na 19. leden. Předseda Maďarské odborové konfederace László Kordás dnes řekl, že odbory představí své požadavky, které zahrnují také vyšší mzdy a pružnější systém odchodu do důchodu, premiéru Orbánovi. Pokud vláda odmítne jednat, bude stávka.
Manifestace jsou však namířeny i proti dalším jevům, včetně údajně jednostranného a vládě nakloněného zpravodajství ve státním rozhlase a televizi stejně jako omezování vědecké svobody a korupce.
„Nesouhlasíme téměř se vším, co se událo od nástupu této vlády k moci (v roce 2010), počínaje korupcí a konče pseudodemokracií,“ citovala agentura Reuters 50letou demonstrantku Evu Demeterovou.
Vláda se snaží protesty vykreslovat jako akce zosnované liberálním americkým miliardářem maďarského původu Georgem Sorosem. Mluvčí strany Fidesz podle DPA prohlásil, že Soros před květnovými volbami do Evropského parlamentu všude mobilizuje síly napadající protiimigrační vlády, jako je ta maďarská.