V Mariupolu jsou ruská mobilní krematoria. Vrazi zametají stopy, tvrdí zástupci města

Město Mariupol na okupovaném území Ukrajiny. (ČTK/AP/Alexei Alexandrov)

Město Mariupol na okupovaném území Ukrajiny. | FOTO: ČTK/AP/Alexei Alexandrov

V obléhaném ukrajinském Mariupolu začala fungovat mobilní krematoria, jimiž se ruské invazní síly snaží zakrýt stopy po svých zločinech spáchaných na místních civilistech, tvrdí mariupolská městská rada. Ta podle ukrajinských médií dále uvedla, že se do této činnosti zapojili „kolaboranti“ a lidé z takzvané Doněcké lidové republiky (DNR), tedy proruského separatistického regionu, jenž se nachází v těsné blízkosti přístavního města.

„Vrazi zametají stopy. V Mariupolu začala fungovat ruská mobilní krematoria. Po rozsáhlé mezinárodní publicitě genocidy v Buče nařídilo nejvyšší vedení Ruské federace zničit veškeré důkazy o zločinech její armády v Mariupolu,“ píše městská rada ve svém prohlášení na Telegramu. Některé části Mariupolu jsou nyní pod kontrolou ruských sil.

Eric Drooker

Jak už úřady uvedly dříve, podle opatrných odhadů zahynulo v Mariupolu 5000 civilistů, poznamenala agentura Ukrinform. Vzhledem k rozloze města, katastrofálnímu rozsahu jeho poničení, délce jeho blokády a tvrdému odporu by se podle radních mohly stát oběťmi ruské agrese desítky tisíc mariupolských civilistů. Ve městě žilo před válkou přes 400 000 obyvatel.

„To je důvod, proč Rusko nespěchá s poskytnutím zelené pro misi Turecka a další iniciativě k záchraně a plné evakuaci Mariupolu. Kromě toho se snaží prostřednictvím filtračních táborů identifikovat všechny potenciální svědky zvěrstev okupantů a zlikvidovat je,“ tvrdí dále rada.

Rusové podle ní přenechali špinavou práci kolaborantům z řad místních a „teroristů“ z Doněcké lidové republiky, píše agentura Unian. Ti sbírají a pálí těla obyvatel Mariupolu, kteří byli umučeni a zabiti v důsledku ruské invaze, uvedl Ukrinform.

Starosta Mariupolu Vadym Bojčenko označil tragédii města za největší od dob nacistických koncentračních táborů za druhé světové války. „Udělali z našeho města tábor smrti. Tato hrůzná analogie se bohužel stále více potvrzuje. Tohle už není Čečensko nebo Aleppo. Je to nová Osvětim a Majdanek,“ cituje Unian starostu.

Strategicky položený Mariupol na začátku března obklíčily ruské jednotky, které jej od té doby těžce ostřelují. Velká část předchozích pokusů o evakuaci civilistů částečně nebo úplně selhala, z čehož se obě strany viní navzájem. Rusko dlouhodobě popírá, že by cílilo na civilisty, čemuž ale protiřečí svědectví místních i novinářů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články