V Moskvě se ve velkém zatýká ve vojenských kruzích. Centrum města je zablokované

Jednotky Rosgvaridje na přehlídce v Moskvě. (kremlin.ru, wikimedia, CC BY 4.0)

Jednotky Rosgvaridje na přehlídce v Moskvě. | FOTO: kremlin.ru, wikimedia, CC BY 4.0

Zdroje z ukrajinské rozvědky hlásí, že v Moskvě vypukla zatýkací razie zaměřená na vojenské kruhy. Centrum města je neprůjezdné, zablokovaná je i městská doprava. Zatýkání mají provádět jednotky operační divize Dzeržinskij.

Divize Dzeržinskij patří mezi elitní jednotky Rosgvardije, tedy Národní gardy Ruské federace, což jsou jednotky vnitřního vojska podřízeného přímo Putinovi. Nyní má v Moskvě podle všech znaků na starosti komplex opatření namířených proti armádě.

(Týdeník FORUM)

Divize Dzeržinskij postupuje podle očitých svědků společně s některými policejními jednotkami směrem do centra Moskvy.

Hovoří se o mnoha zatčených a zadržených. Všechny vojenské jednotky na okraji Moskvy byly uvedeny do stavu nejvyšší pohotovosti. Důvody zatčení a celé akce nejsou ještě známy.

Ruská masmédia o událostech vůbec neinformují.

Národní garda není součástí Ozbrojených sil Ruské federace. Vznikla až v roce 2016, kdy nahradila dosavadní Vojska ministerstva vnitra. Tvoří ji více než 300 000 osob, které mají za úkol ochranu státních hranic a významných objektů, ale také boj s terorismem, organizovaným zločinem, ochranu života civilistů a v neposlední řadě i rozhánění nepovolených demonstrací. Plní tedy také úkoly dříve vyhrazené pro zásahové jednotky OMON a SOBR.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články