V Moskvě si připomněli protest proti okupaci ČSSR v roce 1968

ČT24

Poslední tři žijící z osmi Rusů, kteří v roce 1968 protestovali na moskevském Rudém náměstí proti okupaci Československa, Pavel Litvinov, Taťjana Bajevová a Viktor Fajnberg. | FOTO: ČT24

Prohlídku míst spojených s demonstrací osmi sovětských občanů protestujících v srpnu 1968 proti okupaci Československa dnes v Moskvě uspořádalo ruské sdružení Mezinárodní memorial. Podle rozhlasové stanice Echo Moskvy měli účastníci exkurze možnost seznámit se s životem a osudy lidí, kteří se veřejně postavili proti invazi vojsk Varšavské smlouvy a tankům v ulicích Prahy.

Konstantin Babickij, Vadim Delone, Vladimir Dremljuga, Viktor Fajnberg, Natalja Gorbaněvská, Pavel Litvinov, Larisa Bogorazová a Taťjana Bajevová přišli 25. srpna 1968 na Rudé náměstí s transparenty „Ať žije svobodné a nezávislé Československo“, „Hanba okupantům!“, „Ruce pryč od ČSSR!“, „Za vaši i naši svobodu!“ a „Ztratili jsme nejlepší přátele“. Během několika minut byli zatčeni a většina z nich byla odsouzena k několika letům vězení nebo umístěna v psychiatrických ústavech.

Prohlídka lokalit spojených s demonstrací dnes zavedla účastníky na místa, kde protestující žili a pracovali, kde byli vězněni a souzeni a odkud byli odesláni do vzdálených pracovních táborů. Akce byla uspořádána v rámci projektu nazvaného „Je to přímo tady“, jehož součástí je i interaktivní mapa Moskvy s 30 místy spojenými s událostmi kolem srpna 1968.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner