V Moskvě teď řádí hlavně mutace delta. Dalo se to čekat, ale nikdo nic nedělal

Ilustrační foto. (AdobeStock)

Ilustrační foto. | FOTO: AdobeStock

Za příčinu prudkého nárůstu počtu infekcí a hospitalizací v Moskvě je nyní považována varianta koronaviru delta. Podle vládních údajů bylo v sobotu v ruském hlavním městě zaznamenáno 9 120 nových infekcí koronavirem za 24 hodin, což je rekordní počet již druhý den po sobě. Moskevský starosta Sergej Sobjanin uvedl, že téměř 90 procent nových případů připadá na variantu delta.

„Začínáme tento příběh znovu prožívat, ale s vážnějšími následky,“ řekl Sobjanin státní televizi s odkazem na zesilující epidemii. Tváří v tvář „explozivnímu nárůstu“ počtu infekcí prý úředníci zřizují nová nemocniční zařízení „každý den a my to sotva zvládáme“, varoval. Starostu Sobjanina a další osoby cituje web Themoscowtimes.com.

V reakci na prudký nárůst případů zavedli úředníci v hlavním městě bezprecedentní povinné očkování pro pracovníky ve službách.

Varianta delta, dříve známá jako B.1.617.2, byla poprvé objevena v únoru v Indii, kde přispěla k ničivé vlně infekcí, která začala na jaře. Delta je považována za dosud nejnakažlivější variantu koronaviru. Studie ukázaly, že je nejméně o 40 procent přenosnější než varianta alfa, která byla poprvé zjištěna loni ve Spojeném království a která byla zase asi o 50 procent přenosnější než kmen Wuhan.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Minulý týden lékaři z moskevských nemocnic uvedli, co je zvláště nebezpečné. Delta zřejmě nereaguje tak dobře na léčbu, která se dříve používala u pacientů s nemocí covid-19.

„Léky, které jsme používali po celou dobu pandemie, jsou stále méně účinné, musíme používat velké dávky,“ řekl Anton, lékař ošetřující pacienty s covidem v klinické nemocnici číslo 52, který požádal o utajení svého příjmení kvůli nové legislativě zakazující zdravotníkům mluvit s médii.

Studie v Indii již naznačily, že léky s protilátkami a vakcíny covid-19 jsou proti variantě delta méně účinné.

„To, co jsme dělali předtím, už prostě nefunguje,“ řekla Jekatěrina, lékařka pracující v moskevské klinické nemocnici číslo 50.

Hlavní lékař prestižní nemocnice léčící covidové pacienty Denis Procenko řekl 10. června rozhlasové stanici Echo Moskvy, že pacienti nereagují na dříve účinnou léčbu.

Vasilij Vlasov, epidemiolog a bývalý poradce ruského ministerstva zdravotnictví uvedl, že příznaky třetí vlny se plíživě objevovaly již delší dobu. „Je jasné, že se to dalo očekávat,“ řekl Vlasov pro The Moscow Times.

„Je to důsledek toho, že po celé měsíce, kdy virus řádil, prakticky neexistovala žádná omezení.“

Až do minulého týdne platilo v Rusku jen málo omezení týkajících se koronaviru, koncertní sály, noční kluby a restaurace byly plné do posledního místa. Začátkem tohoto měsíce Rusko hostilo každoroční ekonomické fórum v Petrohradě a město také přivítalo tisíce cizinců z celého světa na fotbalovém šampionátu Euro 2020. Graf hospitalizací ale ukazuje, že počet hospitalizací v Moskvě je vysoký již několik měsíců.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]