V Moskvě zadrželi opozičního politika Gozmana. Kritizoval kremelskou politiku vůči Ukrajině

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

V Moskvě policie zadržela opozičního politika Leonida Gozmana. S odkazem na Gozmanova advokáta o tom informoval web OVD-Info, který v Rusku sleduje policejní zásahy. Gozman od roku 2014 opakovaně kritizoval kremelskou politiku vůči Ukrajině, uvedl portál.

Dvaasedmdesátiletého Gozmana policisté zadrželi ve stanici metra poté, co ho identifikoval systém rozpoznávání obličeje. Jeho advokát Michail Birjukov, který o zásahu informoval, byl v té chvíli s ním. Důvod zadržení policie podle Birjukova nesdělila. Gozman ale od poloviny července čelí trestnímu stíhání na základě toho, že neuvědomil migrační službu o získání izraelského občanství. Stanice Dožď dnes upozornila, že Gozmanovo jméno figuruje na ruském federálním seznamu hledaných osob.

Ilustrační foto (Pixabay)

Od května je politik také na ruském seznamu takzvaných zahraničních agentů. Za zahraničního agenta může být podle nedávné novely zákona v Rusku označen kdokoli, kdo nějakým způsobem podléhá zahraničnímu vlivu. Po začátku války proti Ukrajině Gozman odjel z Ruska, v červnu se ale vrátil zpět. Uvedl tehdy, že tak učinil z „mravních“, nikoli politických pohnutek.

Za to, že neuvědomil úřady o získání druhého občanství, hrozí podle portálu Meduza Gozmanovi pokuta nebo veřejně prospěšné práce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]