V Moskvě znovu demonstrovaly tisíce lidí za svobodné volby

repro BBC.com

Demonstrace v Rusku, ilustrační snímek | FOTO: repro BBC.com

Dnešní demonstraci, prezentovanou jako společnou procházku, svolali opoziční aktivisté Ljubov Sobolová a Alexej Navalnyj. Výzvu vyslyšeli především žáci a studenti. Demonstranti mimo jiné provolávali hesla „Je to naše město“, „Rusko bude svobodné“ a také „Rusko bez Putina“. Požadovali i propuštění vězněných opozičních aktivistů.

Lidé v čele průvodu nesli také transparenty na podporu sester Krestiny, Angeliny a Mariji Chačaturjanových, kterým hrozí mnohaleté tresty vězení za zabití tyranského otce.

Na konci pochodu na Puškinově náměstí v centru Moskvy zabránilo množství policistů davu demonstrantů pokračovat dále k moskevské radnici. Některým účastníkům protestu se to přesto podařilo, policie však proti nim ani v tuto chvíli nezasáhla.

Moskevská policie uvedla, že pochodu se zúčastnilo 750 demonstrantů. Korespondent DPA a další pozorovatelé však počet demonstrantů odhadli mnohem vyšší.

Většina svolavatelů byla za organizaci nepovolených protestů v uplynulých týdnech krátkodobě zatčena. Navalnyj opustil věznici po 30 dnech minulý týden, jeho Fond proti korupci nadto čelí obvinění z praní peněz. Opozičního politika Ilju Jašina poslal soud ve středu do vězení popáté v poslední době. Na protikorupční aktivistku Sobolovou ve čtvrtek neznámý pachatel údajně vylil bláto.

Úřady v poslední době zakázaly několik manifestací, která do centra Moskvy ohlásila liberální opozice. Nabídly přitom jako variantu upořádat shromáždění na okraji města, což organizátoři odmítli. Jejich stížnost u soudu však neuspěla.

Při nepovolených akcích od poloviny července zatkla ruská policie přes 2000 lidí. Opozice chce demonstracemi docílit toho, aby se voleb mohli účastnit všichni kandidáti do moskevského zastupitelstva, kteří byli vyřazeni na základě formálních nedostatků. Demonstranti rovněž protestují proti policejnímu násilí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner