V Motole jako první v Česku transplantovali plíce poškozené covidem-19. Pacient čekal 122 dní

Ilustrační foto (pixabay)

Ilustrační foto | FOTO: pixabay

Pražská motolská nemocnice jako vůbec první u nás transplantovala plíce, které pacientovi poškodilo onemocnění covid-19. Operovaným byl 60letý muž, který čekal na vhodný orgán 122 dní. Operaci provedl vedoucí programu transplantací plic Robert Lischke.

Pacientovi selhaly plíce po onemocnění covidem-19. Lischke pro Radiožurnál uvedl, že muž byl extrémně dlouhou dobu na mimotělním oběhu. Údajně mělo jít o 200 dní. Celou dobu byl pacient při vědomí.

Dne 19. září, po osmi hodinách, skončila operace úspěšně. „Po pěti dnech byl odpojen od mimotělního oběhu, asi po třech týdnech od ventilátoru. Nyní už je u nás na klinice, dýchá spontánně, ale je velmi slabý, což je zcela logické. Bude ještě nutná dlouhodobá rehabilitace,“ řekl Radiožurnálu Robert Lischke, který je přednostou III. chirurgické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Operovaný muž ale nebyl prvním čekatelem na seznamu. V současné době je další v pořadí žena, které stejně jako operovanému pacientovi selhávají plíce poté, co prodělala onemocnění covid-19. Dva jiní pacienti se transplantace kvůli koronaviru zatím nedočkali. „Z různých důvodů. Ti pacienti jsou na mimotělním oběhu v tak kritickém stavu, že i malá komplikace může být velkým omezením,“ vysvětlil Lischke.

Podobných operací, jako je tato, provedli lékaři na celém světě zatím jen třicet, uzavírá přednosta chirurgické kliniky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]