V neděli přibylo 3740 nakažených covidem-19, nejméně za šest týdnů

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Laboratoře v Česku za neděli odhalily 3740 případů nemoci covid-19, což je skoro o desetinu méně než ve stejný den před týdnem. Jde o nejnižší nedělní nárůst počtu nakažených od 7. listopadu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Téměř o třetinu za poslední týden klesl i počet lidí, kteří kvůli koronaviru skončili v nemocnici. Aktuálně je hospitalizovaných 4568 pacientů, z toho 838 je ve vážném stavu. Méně je také úmrtí. Zatímco ještě do poloviny prosince každý den zemřela více než stovka lidí, v posledních dnech se jedná o desítky případů denně. 

()

Spolu s denními počty nově nakažených postupně klesají i podíly pozitivních případů na množství prováděných testů. U preventivních a plošných testů, kterých se provádí nejvíce, klesl podíl pozitivních ze 7,51 procenta za předchozí neděli na 6,06 procenta. Podíl pozitivních u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky, se snížil ze 22,23 na 20,62 procenta. Pouze u epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stoupl, a to ze 12,37 procenta za předchozí neděli na 14,11 procenta.

Počet testovaných klesl v neděli oproti minulému týdnu asi o tisícovku na zhruba 35 600. Provedeno bylo přibližně 26 500 PCR testů a přes 9100 antigenních testů.

Kromě denních nárůstů počtu nakažených se vytrvale snižuje i tzv. incidenční číslo, tedy počet nových případů nemoci za posledních sedm dní na každých 100 tisíc obyvatel. K dnešku kleslo z nedělních 642 na 639 případů. Nejvyšší je nyní incidenční číslo na Vysočině, kde za týden přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 796 nakažených. Nejnižší je naopak nadále v Karlovarském kraji, a to 333.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]