V neděli proběhne v Praze další demonstrace Milionu chvilek

Přemysl Brada

Mikuláš Minář | FOTO: Přemysl Brada

Demonstraci na obranu demokratických institucí uspořádá v neděli 1. března v Praze spolek Milion chvilek. Protest zahájí v 16:00 pochodem z Hradčanského na Staroměstské náměstí, kde od 17:00 začne demonstrace. Spolek tak reaguje na nedávné zvolení někdejšího zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislava Křečka ombudsmanem. Podle Milionu chvilek nejde o protest přímo proti Křečkovi, ale proti rozkladu institucí, které mají kontrolovat pravidla a sloužit občanům.

Na facebookové události je k protestu přihlášeno zatím zhruba 4600 lidí, dalších 15 tisíc se o akci zajímá. Milion chvilek loni pořádal dvě největší veřejná protestní shromáždění po listopadu 1989 na pražské Letné. V červnu i v listopadu dorazilo podle různých odhadů na Letnou mezi 250 tisíci až 285 tisíci lidmi. Za loňský rok spolek zorganizoval celkem 1500 akcí v 370 obcích a městech. Letos dále plánuje uspořádat po celé ČR více než 200 besed, diskuzí či jiných setkání, na které chce zvát i odborníky a známé osobnosti.

Pavel Hofman

„Na pražské akci nepůjde především o protest proti Stanislavu Křečkovi. Volba S. Křečka ombudsmanem je ,jen‘ obzvlášť křiklavým příkladem toho, jak jsou státní správa a významné instituce krok za krokem systematicky a záměrně politicky rozkládány a privatizovány. Účelová koalice ANO, SPD, KSČM a Hradu za asistence části ČSSD postupně a systematicky rozkládá důležité demokratické instituce, které mají kontrolovat pravidla a sloužit všem občanům, nikoli vybraným politikům,“ uvedl už dříve Milion chvilek.

„Pokud to tahle půjde dál, stane se nakonec to, co v Maďarsku či Polsku. Justice, média, státní správa a veřejné zakázky budou podřízené politikům. V takové situaci už nelze hovořit o zcela svobodných volbách, protože vládní politici mají naprosto odlišné možnosti než opoziční. Vládní politici se zabetonují u moci pokřivením celého systému,“ uvedl předseda spolku Mikuláš Minář.

Postoj Milionu chvilek vůči některým zemím visegrádské čtyřky (V4 – Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) kritizoval na Facebooku například místopředseda ODS Alexandr Vondra. Visegrád má podle něj strategický a bezpečnostní význam. Účast na protestu vyloučili například někteří členové předsednictva KDU-ČSL. Také šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek vyzval Milion chvilek k tomu, aby lídry demokratických stran neškolil, ale aby s nimi spolupracoval.

Milion chvilek v reakci na svém facebooku poznamenal, že nehodlá protestovat proti jiným státům nebo jim říkat, co mají dělat. „Nuže, ještě jednou a nahlas – považujeme za nutné hlasitě upozornit na cílený postupný rozvrat našich demokratických institucí, které by měly z principu zůstat nezávislé na politicích,“ poznamenal spolek.

Podle Milionu chvilek by po úřadu ombudsmana mohla být další „napadenou“ institucí veřejnoprávní média poté, co Sněmovna v březnu doplní nové členy Rady České televize a Rady Českého rozhlasu. „Podle výběru užšího okruhu kandidátů je vážný důvod k obavám, že by to mohl být jeden z kroků na cestě k omezení či likvidaci jejich nezávislosti na politicích,“ poznamenal spolek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner