V Německu si všímají útoku na ČT. Zdrcující kritika od ARD: Politici chtějí omezit nezávislost České televize

Radní České televize Hana Lipovská (ČTK)

Radní České televize Hana Lipovská | FOTO: ČTK

Důvěra diváků v Českou televizi (ČT) je trnem v oku mnohým politikům, kteří by rádi nezávislost veřejnoprávního média omezili. Vládní strany by chtěly svůj vliv v televizi posílit ještě před podzimními parlamentními volbami, uvádí ve svém příspěvku pražský zpravodaj německé veřejnoprávní stranice ARD Danko Handrick. Příležitost k tomu budou mít poslanci tento týden, kdy budou hlasovat o čtveřici nových členů Rady ČT.

Vysílání je u diváků oblíbené, mnoho lidí reportérům důvěřuje. Právě tato důvěra je mnohým politikům trnem v oku, uvádí ARD na téma svobody tisku v Česku.

Šéf ČT Petr Dvořák podle ARD navzdory politickému tlaku umožňuje vysílat kritické zpravodajství a investigativní magazíny, což jedni oceňují. Podle jiných včetně šéfa Rady ČT Pavla Matochy ale reportéři pracují tendenčně a místo hájení národních zájmů hlásají názory Bruselu a pronásledují vládní politiky.

V parlamentu je napříč frakcemi tichá většina, která by ráda moc České televize oslabila. V tom jsou jednotní komunisté s pravicovými radikály, hnutí agromiliardáře a premiéra Andreje Babiše má rovněž pocit křivdy stejně jako skomírající sociální demokraté. A ani katolická církev nemá přes četná varování problém nominovat do kontrolního grémia kandidátku, která hovoří o zrušení veřejnoprávního systému, uvádí ARD. Kritika novinářů v Česku přichází i úplně shora, z Pražského hradu, sídla českého prezidenta. Prezident Miloš Zeman zcela otevřeně nazývá novináře hlupáky, hyenami nebo jednoduše ostudou, vypočítává.

Matocha, který je také předsedou Pražské šachové společnosti, je zatím v partii proti ČT omezen na strategické tahy. Po zvolení nových radních lze ale očekávat, že útoky na Českou televizi budou mohutnější, dodává ARD.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]